Sağlıklı Şekilde Kilo Almak

Merhaba Sevgili Bigoody Okurları… Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı sınıflandırmada beden kitle indeksi <18,5 ve altında olan bireyler zayıf olarak kabul edilmektedir. Zayıflık özellikle ergenlik dönemindeki kızlarda menstrüasyonun kesilmesine neden olabilir. Dolayısıyla BKI’si 18.5 ve altında olan bireyler uygun kiloda olmalıdır. Sanılanın aksine kilo almak, kilo vermekten daha uzun bir süreçtir. Bu süreçte kas dokusunu korumak için spor yapmak önemlidir. Aynı zamanda kilo alırken enerji değeri ve besin kalitesi yüksek gıdalar tüketilmelidir…

Sağlıklı kilo almak için;

  1. Sağlık kontrolü için öncelikle doktora başvurmalı ve  metabolik bir problem (hipotroidi gibi) olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  2. Kişinin bireysel ihtiyaçlarına göre günlük gereksinimleri bir diyetisyen tarafından hesaplanmalıdır.
  3. Beslenme programı, kalite ve miktar yönünden yeterli olmalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin mineral miktarları yeterli olmalıdır. Gerekirse vitamin mineral desteği verilebilir.
  4. Hacimce küçük ancak enerji değeri yüksek yiyecekler tercih edilmelidir. Örneğin köfte hacimce küçüktür, midede az yer kaplar ve enerji değeri fazladır.
  5. İştahı artırmak adına; yer fıstığı, Antep fıstığı veya helva, tüketilebilir. Susamdan elde edilen helva özellikle B grubu vitaminlerce zengindir. Enerji ve besin değeri yüksektir.
  6. Ara öğünlerde yüksek kalori alımından kaçınılmalıdır. Kişinin sonraki öğüne mümkün olduğunca aç girmesi sağlanmalıdır. Kalori bakımından yüksek ama miktar bakımından küçük ara öğünler tercih edilmelidir. Fıstık ezmesi, kuru meyve, kuruyemiş, meyve salatası, hurma, kuru meyveli barlar tercih edilebilir.
  7. Sıvı besinler katı yiyecekler kadar uzun süre tok tutmaz. Ara öğünlerde içine fıstık ezmesi, yoğurt, kefir, muz ekleyeceğiniz smoothieler hazırlanabilir. Bu içecekler hem mideden hızlı şekilde boşalır hem de yüksek enerji verir.
  8. Yemeğe çorba ve salata ile başlanmamalıdır. Önce ana yemek yenmeli daha sonra diğer yemekler tüketilmelidir.
  9. Yemek esnasında sıvı tüketmemek önemlidir. Mide kapasitesini su ile doldurmamak gerekir.
  10. Yemek yaparken, enerji içeriğini artırmak adına, yemeklere, kıyma, patates, havuç, pirinç, bulgur, yeşil mercimek vb. besinlerle zenginleştirmek gerekir. Böylelikle aynı hacimde daha yüksek kalori verilmiş olur.