Yeni Yıl, Yeni Hedefler…

Yepyeni bir yılın ilk gününden merhaba! Umarım bu yıl yeni başlangıçların, sağlığın, sevginin ve umutların varolduğu bir yıl olur. Yeni yılın ilk günü yapmayı en çok sevdiğim şey kendime yeni hedefler koymaktır. Bu hedeflerin içerisine de mutlaka sağlıkla ilgili birkaç madde eklemeyi unutmuyorum. Bugün bu hedeflerden yola çıkarak sizlere 2018’de sağlığınıza katkıda bulunacak birkaç öneride bulunmak istiyorum…

Yılbaşı gecesi yeme, içmeyi fazla kaçırdıysanız; çok kafanıza takmayın. Her şeyin bir telafisi var. Önemli olan yaptığınız hataları telafi etmeniz. Ertesi gün yapacağınız doğru bir beslenme planı ve aktiviteyle yılbaşı gecesini telafi edebilirsiniz.

1 Ocakta nasıl bir beslenme planı uygulamalıyız: Bir gece önce fazla tüketilen karbonhidratlar, atıştırmalıklar, alkol ve et tüketiminden kurtulmak için barsak hareketlerini artırıcı, arındırıcı bir gün geçirmenizde fayda var.

Örneğin: sabah peynir, ceviz, bol maydonoz, nane, yeşil biber ve çavdar ekmeğinden oluşan hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Öğlen: 1 kase taneli sebze çorba, Akşam ise buharda pişmiş brokoli, karnabahar, havuç karışımını yanında yoğurtla tüketebilirsiniz. Ara öğünde 1-2 porsiyon meyve; özellikle nar veya greyfurt tüketebilirsiniz. Gün içinde bol su içmeyi unutmayın. Günde 2-3 fincan ıhlamur, papatya, yeşil çay veya karışık bitki çayı tüketebilirsiniz. Paketli gıda, pilav, makarna ve et tüketiminden özellikle kaçınmalısınız.

Check – up yaptırmayı unutmayın. Yılda 1 kez rutin tarama yapmak ortaya çıkabilecek hastalıkların erken teşhisinde önemlidir. Kilo probleminiz varsa bu konuya özellikle dikkate etmeniz gerekir. Kan şekeri, insülin seviyesi, 3 aylık kan şekeri ortalamanız, kolesterol ve trigliserid değerleriniz, tiroid testleri ve vitamin seviyeleriniz öncelikli olarak baktırmanız gereken değerler arasındadır. Konuyla ilgili mutlaka bir dahiliye doktoru veya aile hekiminizle görüşmelisiniz.

Fazla kilonuz varsa; Bu sene kendinize kilo vermek için makul ve mantıklı bir hedef belirleyin. Hedefin büyük olması değil gerçekçi ve ulaşılabilir olması önemlidir. Unutmayın ayda 1 kg bile vermiş olsanız yılda 12 kg kaybedersiniz. Doğru hedef için yağ, kas ve su oranınızı ölçen vücut analizi yaptırmayı unutmayınız.

Diyet yapmayı değil, davranış değişimini hedefleyin; Sürekli diyet yapıp bırakıyorsanız bu sene diyet yapmayı değil yeme davranışlarınızı değiştirmeyi hedefleyin. Öncelikle bir kâğıda beslenmede yaptığınız hataları yazın. Örneğin; kahvaltı yapmamak, paketli gıdayı fazla tüketmek, porsiyon kontrolü sağlayamamak, sürekli atıştırmak, geç saatlerde yemek yemek vb. birçok neden beslenme hatalarınız arasında yer alabilir. Her hafta bu hatalardan birini seçip değiştirmek için nasıl bir yol çizeceğinizi planlayın ve uygulamaya başlayın. Bu konuda uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Kendinize spor hedefi koyun: Bu sene spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Önemli olan vücut tipinize ve yaşam tarzınıza uygun bir spor dalı belirlemektir. Pilates, yoga, yakın dövüş sporları, tenis, basketbol, koşu- yürüyüş, yüzme, kardiyo egzersizleri vb. tüm alternatifleri gözünüzün önünden geçirin. Koşullarınıza en uygun olanını seçin ve hemen başlayın.