Yoğurdun Besinlerle Etkileşimi

Merhaba sevgili Bigoody okurları… Bu hafta konumuz yoğurt! Genel olarak halk arasında yoğurdun bazı besinlerle olumsuz etkileşim halinde olduğu söylenir. Balıkla birlikte yendiğinde zehirlenme yaptığı, besinlerin vitamin ve mineral emilimini azalttığı gibi düşünceler vardır. Peki bu doğru mudur? Aşağıda sizler için yoğurdun besinlerle etkileşimini kaleme aldım.

Balık ile Yoğurt

Genelde balık zehirlenmeleri histamin kaynaklı zehirlenmelerdir. Yakalandıktan sonra uzun süre bekletilen ve soğuk zinciri kırılan balıkta histamin artışı görülür. Bu şekilde bir balık tükettiğinizde histamin vücudunuzda alerjik reaksiyonlara ve zehirlenmelere yol açabilir. Yoğurtta da histamin bulunur. Taze olmayan balıkla birlikte yoğurt tüketilmesi histamin artışına neden olacağı için zehirlenme olabilir. Burada önemli olan balığın tazelik derecesidir. Eğer balığınızın tazelik derecesine güveniyorsanız süt ürünleriyle balık tüketmenizin bir sakıncası yoktur.

Ispanak ile Yoğurt

Genel kanı ıspanağın yoğurtla birlikte tüketilmesinin yoğurttaki kalsiyumun vücutta kullanılmasını engellediği yönündedir. Ispanakta bulunan okzalat, kalsiyum ile kompleks yapmış halde bulunduğu için yoğurttaki kalsiyumun vücutta kullanımı engellemez. Dolayısıyla ıspanak, pazı gibi sebzelerin yanında yoğurt veya ayran tüketilmesinin bir sakıncası yoktur.

Et ile Yoğurt

Protein içeren gıdaların (özellikle kırmızı et, Tavuk, hindi eti vb.) yoğurt ile birlikte tüketilmesinde; yoğurttaki kalsiyumun etteki demirin emilimini engellediğine inanılır. Bu mekanizma şu şekildedir: Ette bulunan demir organik (proteinlere bağlı) olduğundan hiçbir kimyasal reaksiyona girmez. Dışarıdan destek olarak alınan kalsiyum inorganiktir ve reaksiyona girer ve demir emilimini bir miktar azaltabilir. Burada demir emiliminin etkilenme derecesini farklılaştıran faktörlerden biri kalsiyumun tüketim miktarıdır. Kalsiyumun demir emiliminden etkilenmesi ince bağırsaklarda bulunan kalsiyum miktarından da etkilenir. Yapılan araştırmalara göre, yoğurt içindeki kalsiyumun hayvansal kaynaklı proteinlerde var olan demirin emilimini azaltmadığı belirtilmiştir.

Özetle eğer elemental düzeyde demir alımınız varsa yani demir takviyesi alıyorsanız beraberinde süt ve süt ürünlerini tüketmemelisiniz. Ayrıca demir takviyesini alırken aç karna almak demirin emilimini artıracaktır. Fakat besinle demir alırken yani et ve et ürünlerini tüketirken beraberinde süt ve süt ürünleri tüketmenin herhangi bir sakıncası yoktur.