Aslan Burcu; Mitolojideki Yeri

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Yavaş yavaş ilerlediğimiz yazı dizimiz mitoloji ve burçlarda bu günkü durağımız Aslan burcu…

Aslan figürü tarih boyunca kahramanlık ve krallık sembolü olarak değerlendirilmiştir. Araplar ona Esad, Hintliler Asleha derler. Eski Mısır’da kral Necepso dünyanın yaratıldığı sırada Güneş’in Denebola yıldızıyla birlikte doğduğundan bahsetmiştir. Yunan ve Roma mitolojilerinde Herkül Nemean aslanı ile savaşır ve bu burcun mitolojisi kabul edilir. Aslan aynı zamanda Romalılarda da gücün sembolü olmuştur.

Herkül tüm zamanların en muhteşem ve en bilinen  kahramanıdır ve Aslan burcu denildiğinde akla gelen ilk mitolojik figürdür. Herkül, Aslan burcunun tüm iyi yönlerini taşır. Herkül’ün on iki görevinden ilki, Nemean aslanını öldürmekti,  postuna demir, bronz ya da taş işlemeyen Nemea aslanının bir meteor şeklinde Ay’dan Dünya’ya indiğine ve Korint bölgesine dehşet saçtığına inanılırdı. Bu aslan o kadar iyi biliniyordu ki Herkül, onun iki girişi olan inini bulmakta zorlanmadı. Herkül hırsının esiri olmamayı başarabiliyordu ve soğuk kanlı davranabiliyordu. Bu özellikleri, bu vahşi Aslanı öldürmesinde ona yardımcı olan özellikleriydi. Bu vahşi aslanın özel bir deri yapısı vardı, metal ya da taşla yara almıyordu. Herkül bunu kısa sürede keşfetti, çünkü elindeki hiçbir silah işe yaramıyordu. Bu yüzden direk mücadeleye girmesi gerektiğini anlamıştı. Herkül, aslanın ininin iki girişinden birini mühürlemişti. Aslana silahsız olarak saldırdı, onu yere serdi ve öldürünceye kadar boğdu. Sonra, aslanın pençelerini kullanarak derisini yüzdü. Aslanın derisinden kendine bir pelerin ve kafasından da bir miğfer yaptı. Bunun gerçekleştiği sırada yükselen takım yıldıza Aslan adı verildi.