Balık Burcu; Mitolojideki Yeri

 

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Yavaş yavaş ilerlediğimiz yazı dizimiz mitoloji ve burçlarda bu günkü durağımız Balık burcu… Balık, mitolojik olarak Hıristiyanlık sembolleri içinde yer alır. Yeni Ahit’te Hz. İsa’nın mucizeleri Balık sembolü ve suyun kutsallığı ile birlikte anılır. Balık aynı zamanda sembolü itibariyle karşıt yönlere giden iki balık olarak tasvir edilir. Bu iki balık hayatın iki yönünü, maddi ve manevi boyutları ifade eder.

Balık Burcunun Mitolojik hikayesi ise Tabiat Ana Gaia ve Typhon arasında geçen bir savaş sonucunda oluşmuştur. Typhon, korkunç bir tanrıdır. Yüz tane başı vardır ve bu başlar yıldızlara kadar değer. Gözlerinden ateşler çıkar. Ayakları yılan gibi yeryüzünü, kolları gökyüzünü sarar, konuşurken ağzından taşlar saçar, Tanrıların bile kendisinden korktuğu çekindiği bir Tanrıdır.

Yeryüzünden ”Güzellik ve Aşkı” silmeye karar veren Typhon, Olimpos’a gelmeye karar verir Tanrıların bile çekindiği Typhon’un bu ziyaretini ”Tanrıların Habercisi” Hermes diğer tanrılara duyurur. Önerisi de Typhon’dan korunmak için kılık değiştirmektir. Hermes kendini  Balıkçıl bir kuşa çevirir. Kendilerinin yok edilmek için açılmış bu savaşı öğrenen Aphrodit ve oğlu Eros Nil Nehrinden geçebilmek için bir çift balığa dönüşürler. Ama bir birlerini bu uzun kovalamacada kaybetmemek için de kuyruklarından bağlı hareket edecektirler.  Balık Burcunun Simgesi kuyruklarından bağlı iki balık figürüdür ki bu figür Babil kaynaklarında da görülmektedir. Bu müthiş kaçıp kovalama uzun zaman surer,ve galibi tabiki  güzellik ve  sevgi  olur. Bu olayı ölümsüzleştirmek için Athena bu iki balık figürünü kuyruklarından bağlı şekilde gökyüzüne taşır.

Eski çağlarda oğlak, kova ve balık Büyük Cennet Denizi olarak isimlendirilirdi. Nedeni ise  güneş ocak, şubat ve mart aylarında bu takımyıldızlarda dolaşırken orta doğuda yağmur daha kısa aralıklarla yağmaktadır.ve bereketi çoğaltmaktadır.

Ayrıcı Şubat ve Mart aylarında denizlerde balıklar da daha fazla gözlemlendiğinden bu takımyıldız da balık burcu olarak  adlandırılmıştı.

Araplar da El Samakatain yani Balık olarak isimlendirilirken, Çinliler batı  zodyağını anladıktan sonra Schwang Fu yani İki Balık diye isimlendirmişlerdir.