Başak Burcu; Mitolojideki Yeri

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Yavaş yavaş ilerlediğimiz yazı dizimiz mitoloji ve burçlarda bu günkü durağımız Başak burcu…

Bu burç bakire olarak temsil edilir. Saflığın, el değmemişliğin ve temizliğin simgesidir. Mısır’da Isis’in hikâyesinde, Yunanlılarda Zeus’un kızı Astrae’de aynı tema vurgulanmıştır . Başak hasat dönemiyle yakından ilişkilidir. Bakire Meryem yine benzer bir simgedir

Bazı kültürlerde adalet bazılarında hububat veya mısır Tanrıçasıdır. Genel olarak dizine bir çocuk oturtmuş bir elinde zafer alameti hurma dalı diğer elinde buğday başağı olan bir genç kız figürü ile temsil edilir.

Tek bir bereket tanrıçasının sembolize edemeyeceği Başak burcu, en iyi Zeus ve Themis’in kızı Astraea ile anlatılır. Namuslu ve erdemli bir bakire olan Astraia, aynı zamanda adaleti de temsil eder.

Zeus ve Themis’in kızları Pudicitia’nın  kız kardeşi olan bakire Astraea Romalıların ve Yunanlıların Başak burcu için ortak simgesidir. Altın çağ döneminde Dünya’da yaşayan Astraea adalet ile ilgili düşüncelerini insanlarla paylaşır onlara her konuda adil olmalarını öğretirdi. Hatta en çok  köylülerle zaman geçirir onlara toprakla ilgili bilgiler verirdi. Mitolojiye göre bir müddet sonra insanlık onun fikirlerine önem vermemeye başladı, böylece Astraea hayal kırıklığına uğrayarak göklere geri döndü ve yıldızlardaki yerini aldı. Sonsuza dek başak burcunun takımyıldızında kaldı.

Bir diğer söylenceye  görede dünyanın Titanların yönetimindeki altın çağında Tanrılar insanların arasında yaşardı. Tanrılar Titanları yenip dünyanın yönetimini ele geçirince insanları köle olarak görmeye başladılar ve Zeus, hükümdarlığının ilk zamanlarında insanlara hayvanmış gibi muamele etmeye başladı. Promete’nin insanların yanında yer alması ve ateşi tanrılardan çalıp kendilerine getirmesine öfkelenen Zeus, sadece Promete’yi cezalandırmakla yetinmedi, aynı zamanda Pandora’nın Kutusu vasıtasıyla insanları zorlayan tüm kötülükleri de yaşamlarına soktu. Kötülükler yüzünden tanrılar Olympos Dağı’na kaçtılar. Olympos’a en son çıkan erdem tanrıçası Astrea idi. Efsaneye göre Astrea, hala dünyaya geri döneceği günü beklemektedir ve gökyüzünde Başak takım yıldızındadır.