İkizler Burcu; Mitolojideki Yeri

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Yavaş yavaş ilerlediğimiz yazı dizimiz mitoloji ve burçlarda bu günkü durağımız İkizler burcu…

İkiz kardeşler hikâyeleri pek çok kültürde yer almıştır. Asurlular Nebo ve Tasmit adında bir çift tanrıçaya tapınmışlardı. Doğu’da Hindistan’da Upusunda ve Sunda birbirine zincirlenerek yaşayan ikiz kardeş olarak düşünülürdü. Yunan mitolojisinde Kastor ve Polluks yine bu burcun sembolleri olarak görülmüştür. Roma’nın da iki kardeş, Romulus ve Remus adlı ikiz kardeş tarafından kurulduğu hikâye edilir dolayısıyla mitolojideki bu ikizler figuru İkizler burcu ile özleştirilmiştir.

En yaygın olan ikizler burcu Mitolojisi ,Tanrı Zeus’un oğulları Castor ve Pollux anlatan hikayedir . Çapkın  Zeus, Sparta Kralı Tyndaros’un karısı Leda ile birleşebilmek  için kuğu kılığına girer ve onların birleşmesinden iki yumurtaları olur. Bir yumurtadan Pollux ve Hellen, diğer yumurtadan da Castor ve Clytemnestra doğarlar. Efsaneye  göre Pollux ve Hellen Zeus’un ölümsüz çocukları, Castor ve Clytemnestra ise Tyndaros’un ölümlü olan çocuklarıdır. Eski zamanlarda bu olaydan dolayı ikiz olan çocukların birisinin daima tanrısallık taşıdığına inanılırdı.  Yıldızlara da ismi verilen bu iki kardeş, Sparta’da birlikte büyür ve çok da iyi anlaşırlar. İki delikanlı Altın Post’u bulmaya giden İason’un yanında da yer alırlar. Castor ve Pollux, iki kız kardeşe aşık olurlar. Ancak kızlar nişanlıdırlar ve onları kaçırırken çıkan arbede de  Castor ölür. Kardeşini çok seven ve onun ölümünden dolayı kahreden  Pollux, babası Zeus’tan onu tekrar diriltmesini ister. İki kardeşin birbirlerine olan sevgisi Zeus’u duygulandırır ve Pollux’un sahip olduğu ölümsüzlüğünü kardeşi Castor’la paylaşmasına izin verir, fakat bunun gerçekleşebilmesi için bir şart vardır  bundan böyle iki kardeş zamanlarının yarısını yeryüzünde , diğer yarısını da yeraltında ölüler dünyasında geçireceklerdir! Başlarının üstünde ışık saçan iki ata biner  vaziyette resmedilen Castor ve Pollux,böylelikle de İkizler burcunun sembolü olmuşlardır. İkizler burcu insanının iki kişilikli diye adlandırılması,bu, iki kardeşin karakter yapılarıyla bağdaştırılmıştır.

Kapak Görseli: Soa Lee