Koç Burcu; Mitolojideki Yeri

 

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Mitolojiyi genel hatlarıyla tanımladığım “Astroloji; Nedir, Ne Değildir?” yazımın ardından sizleri bu kez de astrolojinin mitolojideki yeriyle tanıştıracağım. Yavaş yavaş ilerleyeceğimiz yazı dizimizde ilk durağımız Koç burcu olacak…

KOÇ  (21 Mart- 20 Nisan)

Zodyağın ilk Burcu ve Baharın müjdecisi Koç Burcu mitolojisi şöyledir; Orkhomenos kralı Athamas’ın çocukları  Phrixus ve Helle babaları tarafından Tanrılara kurban edilmek istenmektedir, bir gün  yanı başında altın bir koçla yürümekte olan üvey anneleri Nephele ile karşılaşırlar. Altın koç iki kardeşin dikkatini çeker ve Nephele onlara bu koçun hikayesini anlatmaya başlar. Denizler tanrısı, Posedion, aşık olduğu Bisaltes’in güzel kızı Theophane’yi güzel bir koyuna ve  kendisini de bir koça çevirir. Nephele’nin yanındaki  altın koç, bu birleşmenin yani, Posedion ve Theophane’nin çocuklarıdır. Kolchis’ten  Krallığı’nı kurtarmak için Savaş Tanrısı Ares’e bir kurban vermesi istendiğinden , Nephele de bu koçu üvey çocuklarına verir ve onu Ares’e kurban etmelerini ister ve onları Karadeniz’de şimdiki Gürcistan’a gönderir. Şimdiki Çanakkale Boğazı’ndan geçerlerken Helle denize düşer ve boğularak ölür. Bazı anlatımlarda iki kardeşin üvey annelerinden kaçtıkları rivayet edilmektedir. Aslında Helle denize düştüğünde  denizler Tanrısı Posedion tarafından kurtarılır ve ondan üç çocuğu olur. Bu olaydan kurtulan Phrixus, altın koçu yerine ulaştırır ve kurban edilen koçun altın postu Kolchis’te Savaş Tanrısı Ares tapınağının kapısına asılır. Bu tapınak hiç uyumayan bir canavar tarafından korunmaktadır.  Yıllar sonra  Colchis kralı olmak isteyen İason  Argonautlar’ın  yardımıyla ve büyük savaşlar sonunda  Altın Posta sahip olur. İason Altın Postu aldığı gibi Colchis kralının kızı güzel Medea’yı da beraberinde kaçırır. Daha sonra Medea İason’a aşık olur,  kendisini kaçıran İason’u kurtarmak için erkek kardeşini denize atarak aşık olduğu adama yardım eder. İason Arganaut’a döndükten sonra krallığını ilan eder ve mutlu sona ulaşılır. İason’un bu kahramanlıkları, cesareti,gücü ve başarıları Altın Post ve koç hikayelerinden sonra Koç burcu ile  özdeşleştirilir.

Farklı bir anlatımıda şöyledir; Orkhomenos kralı Athamas, Phrixus ve Helle adındaki iki çocuğunun annesi olan Nephele’den sıkılınca Teb kralı Cadmus’un kızı Ino ile evlenir. Ino da Athamas’a iki çocuk  verir ve zaman içerisinde de kıskançlığından krallığın gelecekte kendi çocuklarına kalmasını ister. Bu yüzden çeşitli entrikalarla ülkede kıtlık baş göstermesine neden olur ve kahinlerin  krala, açlığın sebebinin Phrixus ve Helle olduğunu söylemelerini sağlar. Kral, ilk kraliçeden olan iki çocuğunu tanrılara kurban etme fikrinden hoşlanmasa da, ülkesinin açlıktan kırılmasını göze alamaz ve çocuklarının öldürülmesi emrini verir. Nephele ise zaten çocuklarının güvenliği konusunda endişelidir ve bu nedenle saraya, Zeus’un kendisine hediye etmiş olduğu altın postlu bir koç yerleştirmiştir. Koç, Nephele’nin çocuklarını tehlikeden haberdar eder ve onları sırtına alıp kaçırır. Okyanusun üzerinden geçerlerken , ağabeyinden daha güçsüz olan Helle, koçun postundan  aşağı düşerek ölür. Düştüğü yere daha sonra Hellesponte adı verilmiştir. Phrixus kurtulur ve bir prenses ile evlenir. Phrixus Zeus’a şükranlarını sunmak için koçu kurban eder ve altın postunu da Kolchis’e asar . Zeus ise koçun cesaretini ödüllendirmek için onu yıldızların arasına yerleştirir.