Kova Burcu; Mitolojideki Yeri

 

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Yavaş yavaş ilerlediğimiz yazı dizimiz mitoloji ve burçlarda bu günkü durağımız Kova burcu…

Bu burç Mısırlılarda Nil Nehri’nin taşması dönemiyle ilişkilendirilir. Kadim Mısır’ın tanrılarından Hapi Kova burcunun simgesi sayılırdı. Hapi Kadim Mısır’da, ölülerin iç organlarını korumakla görevli bir tanrı olarak anılır. Kova burcu ile ilişkilendirilmesinin nedeni ise  elinde tutuğu camdan iki kapta bulunan Nil Nehrinin sularını toprağa boşaltırken resmedilmesidir. Mısırlılar için bu resmedilme şekli  berekete işaret eden bir olaydır. Akan sular, verimlilik ve geleceğe yönelik bir iyimserlik taşır. Burcun simgesi, elindeki  küpten su boşaltan adam, burcun herkese bir şeyler dağıttığına işaret eder bu  suyun Nil Nehrinin bereketli suları olduğu  kabul edilir.

Yunan Mitolojisinde ise Kova arkitepi , ölümlülerin en güzeli olarak bilinen, Kral Tros’un oğlu Ganymetes’dir. Ganymetes o kadar güzeldir ki Çapkın Zeus bile ona aşık olmuştur. Bu güzel adamı Kartal kılığına bürünerek, Olimpos’a kaçırır. Baba Tros bu kaçırılmadan dolayı çok üzülmüştür. Tanrı  Zeus, Ganymetes’i yeryüzüne geri göndermeyeceği için Kral Tros’a çeşitli armağanlar yollayarak acısını ve göz yaşlarını dindirmeye çalışmıştır. Ganymetes, Olimpos’da bütün tanrıların dikkatini çeker. Zeus da onu tanrılara Şarap Sunucusu Saki olarak hizmet etmesi için görevlendirir.. Geceleri de Zeus’a hizmet verdiği ile ilgili hikayeler bulunmaktadır. Ama Zeus’a verdiği hizmetler karşılığı Zeus, Ganymetes’i ölümsüz bir yıldız yapar. Yıldıza ise ”Su Taşıyıcısı’ anlamını taşıyan Aquarius adını vermiştir.