Oğlak Burcu; Mitolojideki Yeri

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Yavaş yavaş ilerlediğimiz yazı dizimiz mitoloji ve burçlarda bu günkü durağımız Oğlak burcu… Bu burcun hikâyeleri prehistoryaya aittir. Oğlak pek çok hikâyede kurbanlık olarak görülür. Mısırlıların Denderah zodyakında bu burç bir Oğlak sırtında iblis başlı bir insan olarak işaret edilir.

Oğlak Yunan tanrılarından Pan ile bağlantılıdır. Pan, tarım yapan köylülerin, kırsal kesimde yaşayan insanlarının tanrısıdır. Bazı kaynaklara göre bereket ve doğurganlık tanrısı olarakta bilinir. Tanrıların habercisi Pan, Hermes’in oğludur. Hermes onu sıcak tilki postuna sararak Olympos’a götürdüğünde, bu gülünç varlığı gören bütün tanrılar gülmekten kırılırlar ve ona ‘ bütün’ anlamına gelen PAN derler. Capricornus literatürde Boynuzlu Keçi anlamına gelmesine rağmen, genellikle “Deniz Keçisi” ya da “Keçi Balık” olarak anılır. Eski bir takımyıldızdır ve Zodyak kuşağının ilk üyelerindendir

Oğlak burcu mitolojisi ise ; Zeus gibi yeni tanrılar ile Titanlar gibi eski dönem tanrılar arasında geçen büyük savaştaki bir olayın anısını yansıtır. Bu savaş sonucunda yeni dönem tanrılar savaşı kazanıp, evrenin hakimiyetini ele geçirmişlerdir. Ancak eski ana tanrıça olan Gaia, yeni  tanrıların davranışları karşısında öfkelenmiş ve Typhon adında çok güçlü bir canavarı, yeni  tanrıların üzerine yollamıştır. Bu canavar yaptığı yıkımlar ve olağanüstü gücüyle yeni tanrılar için büyük tehlike oluşturmuştur. Canavar yeni tanrılara saldırmak için yaklaşırken, Pan olayı fark edip diğer tanrıları uyarır. Hepsinin canavardan korunmak için birer hayvan kılığına girmelerini söyler. Kendisi de bir balık kılığına girmeye çalışır. Ama aceleden tam olarak değişemez. Ve arka kısmı balık olmasına rağmen ön kısmı değişmemiştir. Oğlak  takımyıldızı genelde balığın kuyruğundan çıkan keçinin ön ayakları olarak betimlenir.
Daha sonra Tanrı Zeus canavarla çok çetin bir mücadeleye girer ve  birçok  yerinden ağır yaralanmıştır. Ancak Hermes ve Pan’ın yardımıyla tedavi olur ve gücünü yeniden kazanarak canavarı yıldırımlarla yaralar. Typhon’u Etna Dağı’nın derinliklerine hapseder. Efsaneye  göre bu bölgede gerçekleşen deprem ve volkanik etkinliklerin nedeni canavar Typhon’dur. Tüm bu olaylardan sonra Zeus, Titan’a karşı olan savaşta yaptığı önemli işler nedeniyle, Pan’ı gökyüzünde yıldızlar arasına koyarak onurlandırmıştır.