Parçalı Ay Tutulması ve Etkileri

 

Bigoody okurları merhaba,

Size ilk yazımı Yunanistan’ın Antik kentlerinden biri olan Girit Adası ’nın Heraklion şehrinden yazıyorum. Girit, Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz’in ise 5. büyük adasıdır. Ayrıca Girit, Avrupa’nın en eski uygarlığı olan Minoan Uygarlığı’na ev sahipliği yapmıştır.

Minoan Uygarlığı ya da diğer adıyla Girit Uygarlığı, Tunç Çağı’nda, MÖ yaklaşık 3500’lerde doğmuş bir uygarlıktır ve MÖ 2700 ile MÖ 1450 yılları arasında en parlak dönemini yaşamıştır. Ancak Hint-Avrupa ve Eski-Avrupalılar’ın bir karışımı olan Miken Uygarlığı’nın istilası ile Minoan Uygarlığı son bulmuştur. Sonrasında hüküm sürmüş olan Miken Uygarlığı ise en parlak dönemini MÖ 1400’lü yıllarla MÖ 1100’lü yıllar arasında yaşamıştır.

Helenistik Dönem öncesi yaşamış bu iki uygarlığın kültürleri çok tanrılı dinlere dayanmaktadır. Bir başka deyişle halkları tanrı ve tanrıçalara tapmışlardır.

Özellikle mitoloji ile yakından ilgili olanlar, klasik Helenistik Dönem Mitolojisi’nde anlatılan Zeus’un kıskanç karısı Hera ile ilgili birçok hikâye duymuştur. Zeus’un diğer kadınlarla olan ilişkilerini kıskanan Hera’nın, özellikle Heraklion’un Zeus’un oğlu olduğunu öğrendikten sonra Heraklion (Herkes tarafından bilinen adı Herkül) ile girdiği mücadele birçok mitolojik kaynakta sıkça karşımıza çıkar.

Ancak ben bugün sizlere klasik Helenistik Dönem Mitolojisi’nde yer alan Hera yerine Helenistik Dönem öncesi Hera’dan bahsetmek istiyorum.

Ay Tanrıçası Hera Helenistik Dönem öncesi, Girit’te hüküm sürmüş Minoan ve Miken Uygarlıkları’nda Ana Tanrıça olarak kabul görmüştür. “Leydi” anlamına gelen Hera, kadın, ev, tapınak ve rahim gibi sözlerle eş anlamlıdır.

Hera yaratıcıdır; kadınların saygı gördüğü ve değer verildiği, bağımsız, özgür, güçlü ve yetenekli oldukları ve doğum ve beslenme yetenekleri ile bebekleri kendi bedenlerinden besleyerek mucize yarattıkları bir dünyada anneliğin bir sembolüdür. Ana Tanrıça olarak Hera, yaşam boyu yetiştirici, besleyici, cömert ve nazik bir tavır sergilemektedir, fakat aynı zamanda çocuklarını korumak adına son derece güçlü ve yırtıcı bir annedir.  Helenistik Dönem öncesi Hera hiç kimsenin karısı değildir. Ona bakan bir kocaya bağlı kalmaksızın güçlü ve bağımsızdır ve bir sürü sevgilisi vardır, bunlardan biri de Herakles’tir yani Herkül. Adı “Hera’nın Şöhreti” (Glory of Hera) anlamına gelir.

HERA Üç Tanrıça Hebe-Hera-Theria’nın bir karışımıdır.

Bu 3 tanrıça astrolojide Ay’ın görünür 3 aşamasını sembolize eder.

Yeni Ay, Dolunay ve Balzamik Ay

Yeni Ay – Bakire Tanrıça

Bakire Tanrıça, güçlü ve özgür. Kimseye ait değil, dilediği kişi ile birlikte olma özgürlüğüne sahip, henüz anne olmamış, doğum yapmamış. Tüm yeni başlangıçları, doğumu, gelişimi, büyümeyi temsil ediyor. Atılgan ve meraklı. Yeni Ay dönemleri hayatlarımızda yeni projeler başlatmak icin güzel zamanlardır. Büyüyen Ay ışığını göstermeye başlarken Koç enerjisini ortaya çıkarır. Bu dönemde yeni tohumlarımızı atarız, girişimci ve cesaretliyizdir. Ancak tıpkı yeni yetme bir genç kız gibi adımlarımızın arkasını pek düşünmeyiz, daha çok güdüsel davranırız.

Dolunay – Ana Tanrıça

Bu dönem genç bakirenin olgunluğa ulaştığı zamandır. Doğurganlık, üretkenlik, besleme, anaçlık öne çıkan özellikleridir. Artık olgunluğa ulaşmış anne figürü yarattığı ve sevdiği her şeye aşırı derecede koruyucu ve kollayıcıdır. Kadın hamile kalır, doğum yapar ve çocuklarını büyütür. Artık bir tamamlanma enerjisi hakimdir. Geçmişte ektiklerimizi biçtiğimiz, sonuçlar aldığımız bir süreçten geçeriz. Artık olgunluğa ulaşmış Ana Tanrıça geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kurar. Geçmişte yapılan hatalardan ders alarak daha iyi bir geleceğe ulaşmak ister. Dolunay Fazı bu özellikleriyle Yengeç enerjisi taşır.

Büyük Tanrıça – Balzamik Ay

Büyük Tanrıça Balzamik Ay’ın karanlık yüzüdür. Bakire Tanrıça olarak hayatını istediği gibi ve özgürce yaşadı, Ana Tanrıça olarak çocuklarını büyüttü şimdi olgunluğa ulaştı ve her iki tanrıçanın da bilgeliğini taşıyor.

Karanlığın Tanrıçası bilgeliği, sezginin gücünü ve şifayı temsil etmektedir. O, ölüleri alıp onları yeniden doğuşa hazırlayan ve dönüştürendir. O, imha ve yaratılışın, ölüm ve doğumun tanrıçasıdır. Bizlere tüm limitlerimizi ve sınırlarımızı hatırlatır. Aslında Karanlık Tanrıçası’ndan korkmak yerine onun karanlıktaki rehberliğine ihtiyaç duyarız. Karanlıkta dönüşüm yaşayıp bir sonraki aşamaya geçmeye hazırızdır artık. Karanlığın Tanrıçası bir doğumdaki ebe gibi çocuğun dünyaya gelmesine ve hayata merhaba demesine, yeniden doğuşa vesile olan kişidir.

Bu enerji sırasında yani ayın karanlığa büründüğü zamanlarda artık hareket edemeyiz. Her şey bizim kontrolümüz dışında gelişir ve müdahale edemeyiz. Bu enerji altında geçmişten getirdiklerimizden kurtulup, dönüşüme ve değişime ayak uydurarak Yeni Ay safhasını beklemeye geçmeliyiz. Bu dönemi en iyi anlatacak şey bırakmak olacaktır, direnmenin bir anlamı yoktur.

Karanlık Tanrıçası astrolojide Akrep burcu ile ilişkilendirilir. Pluton dönüşüm enerjisini temsil eder. Ayrıca Satürn sınırlar ve limitler koyar, Uranüs yıkım getirir, Neptün ise iç bilgeliğimize ulaşmamız için rehber görevi yapar.

Bu 3 Tanrıça ve dolayısıyla Ay’ın bu 3 hali atalarımıza yaşamın döngüsel olduğunu, doğum, ölüm ve yeniden doğuşun yaşamın doğal dengesi olduğunu öğretmiştir. Ay’ın safhaları ömrümüzün safhalarını gösterir, bizimkisi bir tekerleğin durmadan dönen bir parçası olarak başlangıcı ve sonu olmayan bir hayattır.

İşte buraya kadarki yazımda bahsettiğim gibi Ay ve fazları tarih boyunca her zaman yakinen izlenmiş ve üzerimizdeki etkisi önemsenmiştir.

7 Ağustos 2017 – Parçalı Ay Tutulması ve Etkileri

Şimdi gelelim 7 Ağustos’ta yani bugün meydana gelecek olan Parçalı Ay Tutulması’nın etkilerine. Türkiye saati ile 21:22’de Kova burcunun 15 derecesinde meydana gelecek olan Dolunay ve Parçalı Ay Tutulması 2018 Ocak Ay’ına kadar etkisini gösterecektir. Ancak en fazla etkiyi tutulmanın gercekleştiği tarihten itibaren 1 aylık süreçte hissedeceğiz.

 

Yukarıda da bahsettiğim üzere Ay duygularımızla ilgilidir, ailemiz, köklerimiz, bizi geçmişe bağlayan konulardır. Dolunay zamanları ise sonlanma ve tamamlanma enerjisini açığa çıkarır. Aynı zamanda bir tutulma enerjisi de olduğundan daha uzun süreçte etkisini hissettireceği için daha kadersel temaları ortaya çıkarabilir. Özellikle kişisel haritalarınızda tutulmanın hangi yaşam alanında olduğu ve kişisel gezegenlerle temas edip etmediği bu enerjinin nerede ortaya çıkacağını belirleyecektir.

Ay tutulmasından yaklaşık 4 gün önce meydana gelen ve tutulma esnasında da aktif bir şekilde hissedeceğimiz Pluton/Jüpiter kare açısı, cömert şans ve fırsat gezegeni Jüpiter ile yeraltı dünyasının kralı Pluton arasındaki sürtüşmeyi hayatlarımıza taşıyor olacak. Aşırı hırs, doyumsuzluk, gurur, kendini beğenmişlik ve zorbalık bu dönemde karşımıza çıkacak temalar olacaktır. Bu dönemde başarmak, en tepede olmak, kendimizden söz ettirmek ve sınırları zorlamak isteyebiliriz ancak bunu yaparken acımasız ve yıkıcı olmamalıyız. Eğer kendimizi kontrol edemezsek, bunun üzücü sonuçlarını ikili ilişkilerimizde, adaletle ilgili temalarda ve hayatımızda dengeyi oluşturan unsurların sarsılması olarak görebiliriz. Bu dönemde adil ve dürüst olmak ve denge kurabilmek çok önemli.

 

Jüpiter’in Güneş ve Ay’dan aldığı olumlu enerjiler bize bu dengeyi kurabilmemiz için gerekli desteği verecek. Jüpiter’in Ay ile yaptığı sekstil enerji ve Güneş ile yaptığı 120’lik enerji yeni ve umulmadık fırsatları, genişlemeyi, duygusal uyumu, ön plana çıkmayı, hamilelik haberlerini ve çocuklar ile ilgili olumlu gelişmeleri hayatlarımıza getirecektir. Aynı zamanda evlilik dahil her türlü kontrat ile ilgili imzalar için şanslı bir dönem fakat 12 Ağustos’ta geri harekete başlayacak Merkür’ün anlaşmalarla ilgili pürüzlere neden olabileceği göz önünde bulundurularak sözleşmelerdeki ayrıntılara dikkat edilmesi önemli.

Ay Tutulması esnasında Mars ve Güneş birbirlerine oldukça yakın. İki ateş kaynağı, iki enerji topu bir arada. Bu birliktelik bitmek tükenmek bilmeyen bir öz enerjiyi ortaya çıkartıyor.  Bu enerji her ne kadar dizginlemesi zor olsa da olaylara sağduyuyla yaklaşarak, sinirlerimizi kontrol altına alarak karar vermemiz gereken zamanları gösteriyor.

Aslan burcundaki Güneş ve Mars’ın kavuşumu ve tutulmanın da etkisi ile beraber önümüzdeki dönem ünlü kişiler, liderler, hükümet yöneticileri, otorite figürü konumunda kişiler ile ilgili haberler ve bu kişilerin alacağı önemli kararlar ve dönüşüm zamanlarına gebe olacak.

Kova burcunda bulunan Ay ise tutulma esnasında Güney Düğümü ile kavuşum enerjisinde ve 12. Ev’de. 12. Ev astrolojide sonlanmalar, gizli düşmanlar, gizli kalmış durumlar ve tabiri caizse arkamızdan dönen dolaplar olarak yorumlanabilir. Bu dönemde duygularımızı saklamaktan çok ön plana çıkarmaya ve kollektif için mücadele etmeye yönelmeliyiz. Duyguların karşı tarafa gerektiği gibi aktarılamaması yanlış anlaşılmalara yol açabilir. Hayatımızdaki kadın figürlerine dikkat etmeliyiz.

Anın haritasına baktığımızda Balık burcu yükseliyor ve Balık burcunun gezegeni Neptün’ün de hemen doğu ufkunda Balık burcu ile birlikte yükseldiğini görüyoruz, bu Neptün için çok kuvvetli bir konum.

Balık burcu ve yöneticisi Neptün astrolojide hayalleri, kurban olma enerjisini, kendini adamayı temsil ediyor. Bu dönemde hayallerimiz aşırı derecede ön planda, başkalarının dediklerine kolayca inanabiliriz, duygusal ve hassasız. Bu dönemde çok yaratıcı olabiliriz, her şeyi merak eden, aldığımız cevaplarla yetinmeyip daha üst bir anlam arayışında olabiliriz.

Biz ne kadar duygusal, hassas olsak ve hayal aleminde gezinsek de hemen Batı ufkunda Balık yükselen derecesinin karşısında Başak burcunu ve yöneticisi Merkür’ü görüyoruz. Bu alan 7. Evi yani ortaklıklar ve partnerimizi temsil ediyor. Bu dönem biz ne kadar duygusal ve hassas isek partnerimizde de bir o kadar analitik ve gercekçi olabilir. Bu dönemde partnerimizle iletişim kurmak zor olabilir. Kendimizi ifade etmekte zorlanabiliriz, kontrollü ve dengede kalmaya özen göstermeliyiz.

Şimdi bir de tek tek burçlar üzerindeki etkilere bakalım,

KOÇ

Sevgili Koçlar ve yükselen burcu Koç olanlar, bu tutulma sizin arkadaşlıklar, gruplar, dernekler yani sosyal ortamları temsil eden hayat alanınızda gerçekleşiyor. Bu ev tutulmanın gerçekleştiği Kova burcunun kendi evidir ve aynı zamanda yöneticiniz Mars’ta, Güneş ile kavuşumda ve tutulmadan birebir etkileniyor. Demek ki bu tutulma, enerjisini üzerinizde güçlü bir şekilde gösterecek. Bireyselleşmek isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınız, aileniz ya da ortaklarınızdan gelen baskıya boyun eğmek istemeyeceğiniz bir dönemdesiniz. Kariyerinizde güç elde etme ve başarma isteginiz yüksek ancak bunu yaparken izlediğiniz yolun daha ılımlı olmasına dikkat edin. Ortaklaşa konular ve partnerinizle ilgili konularda yeni fırsatların olduğu bir dönemdesiniz, sosyal çevrenizin bu konuda desteğini alacaksınız.

BOĞA

Sevgili Boğalar ve yükselen burcu Boğa olanlar, bu tutulma haritanızda kariyer alanınız ile ilgili olacak. Bu dönem kariyeriniz ile ilgili radikal kararlar almaktan kaçının eğer elinizde olmayan durumlardan dolayı karar vermek zorundaysanız da yavaştan almaya çalışın. Üstleriniz, otorite konumundaki kişiler ve aile büyükleriniz ile bazı stresli durumlar yaşamanız mümkün. Sağduyulu davranmak ve alttan alabilmek önemli. Ayrıca bu dönem zorunda kaldığınız için yapılan değişiklikler şu anda o şekilde görünmese de ileride yeni fırsatları karşınıza çıkartacaktır.

İKİZLER

Sevgili İkizler ve yükselen burcu İkizler olanlar, hayat felsefenizde ve hayata bakışınızda yeni farkındalıklar kazanma zamanı. Bu dönem de olan olaylar sizi zorlayarakta olsa başka yönlerden düşünmeye itecek.

Hukuksal davalar, savcılar, hakimler ile ilgili konular ön planda. Yüksek öğrenim gören bazı öğrencilerin bu dönemde okudukları branşlarla ilgili yeni kararlar alması ya da almak zorunda bırakılması olası. Şu anda değişiklik yapmak size korkutucu gelse bile ileri ki dönem de pozitif sonuçlarını göreceksiniz. Eğer yurtdışına tatil veya uzak yerlere seyahat planlarınız var ise ekstra dikkatli olun. Ayrıca uzak yerlerde yaşayan akrabalarınızdan ya da arkadaşlarınızdan bazı umulmadık haberler alabilirsiniz.

YENGEÇ

Sevgili Yengeç ve yükselen burcu Yengeç olanlar, Ay tutulmaları, yönetici gezegeniniz Ay başrolde olduğu için hayatlarınızda her zaman önemli zamanlara işaret eder. Özellikle duygusal açıdan daha yoğun hissettiğiniz zamanlardır. Bu tutulma ile birlikte ortaklaşa kazanımlar alanınız, partnerinizin finansal kaynakları ile ilgili gelişmeler söz konusu olacak. Bu dönem gelir gider dengenize dikkat edin. Eviniz ile ilgili yeni yatırımlar yapmanız söz konusu olabilir. Ailenizden maddi destek alabilirsiniz. Ancak kendi gelirlerinize yönelmeli ve kendi bütçenizi iyi bir şekilde planlamalısınız.

 

ASLAN

Sevgili Aslanlar ve yükselen burcu Aslan olanlar, tutulma karşıt burcunuz olan Kova burcunda ve 7. Evinizde gerçekleşiyor. 7. Ev hayattaki partneri, her türlü kontrat ile bağlı olduğumuz ortaklıkları temsil eder. Bu dönemde sen-ben çatışmalarına girmekten kaçınmalısınız. İlişkiniz ön planda, birbirinizi nasıl görüyorsunuz, ilişkinizden beklentileriniz neler, eteğinizdeki taşları dökmenin vakti. Bunu yaparken objektif olmaya ve ego savaşlarına girmemeye özen gösterin. Partneriniz olaylara tamamen farklı gözlüklerle bakıyor unutmayın.

BAŞAK

Sevgili Başaklar ve yükselen burcu Başak olanlar, günlük rutininiz ve sağlığınız bu tutulma da öne çıkan konular olacak. Detaylara dikkat eden ve titiz yapınızın sorgulanacağı bir dönemdesiniz ve işleri biraz oluruna bırakmanız gerekecek. Kontrol etmeyi bırakın ve sağlığınıza dikkat edin. Günlük rutininizdeki iş yükünüz sizi boğmuş durumda. Artık biraz da iç dünyanıza yönelmenin ve günlük görevleri robot gibi yapmaktan çok neyin sizi rahatlatarak iyi gelecegini bulmanın zamanı. Bu dönem Yoga yapmak ve doğa ile iç içe aktivitelerle uğraşmak iyi gelecektir.

TERAZİ

Sevgili Terazi ve yükselen burcu Terazi olanlar, genel olarak şanslı bir dönemden geçiyorsunuz bu tutulma aşk ilişkilerinizi ön plana çıkaracak, evlilik, nişan gibi konular gündeme gelebilir. Çocuklar ile ilgili güzel haberler alabilirsiniz. Yeni hobiler edinebilirsiniz. Aynı zamanda bazı Teraziler için ilişkilerinde yüzleşmeler yaşanacak, temeli sağlam olmayan ilişkilerde sonlanmalar olabilir. Bu sonlanma şu anda canınızı sıksa bile uzun dönemde lehinize olduğunun farkına varacaksınız.

AKREP

Sevgili Akrep ve yükselen burcu Akrep olanlar, bu tutulma haritanızın en dip noktasında aile ve köklerinizi ilgilendiren alanda gercekleşiyor. Aile büyükleriniz ve kardeşleriniz ile çatışmaya girmekten kaçının, bu çatışmalar sizi duygusal boyutta derinden etkileyecektir. Kendi iç dengenizi oluşturmanız ve adil değerlendirmeler yapmanız önemli. Bu dönemde eviniz ile ilgili tamiratlarla ilgilenebilirsiniz. Ayrıca kariyeriniz ile ilgili önemli kararlar ve değişimler söz konusu olabilir. Otorite figürleri ile iletişiminize dikkat edin. Kararlı ve sağduyulu olmaya çalışın.

YAY

Sevgili Yay ve yükselen burcu Yay olanlar, bu dönemde kardeşlerinizle ve yakın akrabalarınızla olan ilişkilerinizde stres yaşamanız olası. Ayrıca finansal açıdan zorlandığınız bir dönem olabilir, bu dönemde bir anlaşma imzalamamaya dikkat edin. Sözel olarak iletişim kurmakta ve iletişim araçlarında problem yaşamaya açıksınız. Yanlış anlaşılmaların olabileceği bir dönem. Açık olun ve karşı tarafı iyi anladığınıza emin olun. Hukuksal davalarda stresli bir dönem özellikle kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ekstradan önemli. Bu dönemde dostlarınızdan ve sosyal çevrenizden destekler alacaksınız. Sosyal yönden oldukça aktifsiniz.

OĞLAK

Sevgili Oğlak ve yükselen burcu Oğlak olanlar, bu tutulma maddi kaynaklarınızı etkiliyor olacak.  Bu dönem aşırı baskıcı ve otoriter olmaya açıksınız, bu davranışınızın kariyer alanında gelecek güzel fırsatlara sekte vurmamasına özen gösterin. Ileriki dönemde gelirinizde, kariyerinizde gelecek yeni fırsatlar sayesinde bir artış söz konusu olabilir, ancak davranışlarınızı kontrol altında tutmalısınız. Partnerinizin geliri ile ilgili bazı stresli durumlar ortaya çıkabilir. Bütçenizi yeniden düzenlemeye gidebilir gereksiz harcamaları azaltabilirsiniz.

KOVA

Sevgili Kovalar ve yükselen burcu Kova olanlar, bu tutulmadan en çok etkilenenler sizlersiniz keza tutulma burcunuzda gercekleşiyor. Bu tutulma en çok sizin bireyselliğinizi sorgulayacak. Kendiniz olmak istiyorsunuz, ailenizin, arkadaşlarınızın ve özellikle partnerinizin sizinle ilgili isteklerinden kendi isteklerinizi ayırma isteğiniz bu dönemde zirve yapacak. Üstünüzdeki baskıdan kurtulma isteği, partneriniz ile stresli durumları ortaya çıkarabilir. Bu dönemde ortaklaşa hareket ederek orta yolu bulmaya çalışmak yararınıza olacaktır. Partneriniz bu dönem aşırı enerjik ve sinirli olabilir. Daha çok kendi isteklerinin olması için baskı yapabilir.

Bu dönem dış görünüşünüz ile ön planda olmak ve değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca yurtdışı ya da akademik konuların ön planda olacağı ve kararlar alacağınız bir süreç.

BALIK

Sevgili Balıklar ve yükselen burcu Balık olanlar, bu tutulma sizlerin ruhsal yolculuğunda önemli bir yere sahip. Egonuzun sorgunlandığı ve çözülmesi icin sizi zorladığı etkiler söz konusu. Daha çok iç dünyanıza döndüğünüz ve günlük hayatınızın baskılarından kaçmak istediğiniz bir dönem. Bazı kontrol dışı faktörler söz konusu olabilir. Bu tutulma aynı zamanda gizli düşmanlarınızı da işaret ediyor. O yüzden bu süreçte hayatınızda olacak durumlar hiç ummadığınız bir sekilde ortaya çıkabilir, dikkatli olun. Her ne olursa olsun olan olaylar ruhsal gelişiminizde önemli bir rol oynayacak ve sizi büyütecek. Ortaklaşa gelirler alanına dikkat.

Sevgiler,