Yengeç Burcu; Mitolojideki Yeri

Merhaba sevgili Bigoody okurları. Yavaş yavaş ilerlediğimiz yazı dizimiz mitoloji ve burçlarda bu günkü durağımız İkizler burcu…

Bu burcun sembolü tarih boyunca değişik şekillere girmiştir. Babilliler onu MÖ 4000-2000 yılları arasında kaplumbağa olarak tanımlamışlardı. Eski Kalde düşünürleri bu burcu insanın kapısı olarak düşünmüşlerdir.

Araplar ise bu yıldız kümesini yengeç anlamında El Seratan olarak adlandırmışlardı. Ancak ünlü Arap astrologu olan El Bruni Yumuşak Damak anlamında El Liha demiştir. Eski Çinde yengecin bir bıldırcını temsil eden Choo Neaou yani Kırmızı Kuş  adlı büyük bir takım yıldızın başını oluşturduğu düşünmüşler, Yunanlılar ise bu takım yıldızın gökyüzüne Zeus’un karısı Hera tarafından yerleştirildiğine inanmışlardı.

En bilinen mitolojisi şöyledir; Tanrılar tanrısı Zeus’un  babası, Amphitryon’un kılığına girerek annesi Alkmene’yle birleşmiş ve bu birleşmeden Herakles yani Herkül’ün doğmasıdır. Herkül’e  Miken Kralı Eurystheus’un tarafından on iki görev verilmiştir.. Eğer bu görevleri başarıyla tamamlarsa, tanrılarla birlikte o da ölümsüz olacaktır. Fakat Herkül’ün İkinci görevi sırasında, bir deniz yılanı olan, Hydra adında bir canavarla savaşması gerekiyordu. Hydra, iki büyük köpeğe benzeyen kafasıyla, korkutucu bir yaratıktı .O kadar ürkütücü bir yaratıktı ki kimse onunla savaşmaya cesaret edemiyordu. Herkül, Hydra’nın kafalarından birinin ölümsüz olduğunu biliyordu, o yüzden ölümlü olan başı parçalarsa onu yenebileceğini ve görevini yerine getireceğini anlamıştı.. Ne var ki ölümsüz olan baş, diğeriyle aynıydı, bu yüzden hangisinin ölümlü olduğunu  ayırt etmek neredeyse mümkün değildi. Herkül Hidra’yla savaşırken, ezeli düşmanı Tanrıça Hera, Herkül’ün ayaklarına büyük bir yengeç göndererek, dengesini yitirmesi için elinden geleni yaptı. Hera yengeçlere hükmetmeyi, onları kullanmayı çok iyi başarsa da Herkül’ü yenmeyi başaramadı. Herkül Hydrayı öldürdü. Tam o sırada gökte yükselmekte olan büyük takım yıldızına Herkül’ü onurlandırmak için Hera tarafından  Yengeç adı verildi.