Sofra Adabını Biliyor Musunuz?

 

Sofra adabı… Kulağa oldukça nostaljik geliyor değil mi? Oysa çağdaş yaşamın öncelikli etütlerinden biridir sofrada nasıl davranılması gerekliliği. Tüm işler sofrada halledilir pek çok kültürde. Tıpkı bizimkinde olduğu gibi. Hal böyle olunca sofra adabını biliyor olmak da ciddi bir artıdır bizler için. Peki nezaketin hayatın çoğu alanından silindiği günümüzde nasıl öğreneceğiz sofra adabını?..

Ettiquette&Manners by Bülent Aydın, hayatımızın her alanında, işte, evde, sosyal hayatta adab-ı muaşeret kuralları ana başlığında çeşitli seminerler veriyor. İlki 7 Mayıs’ta Fenerbahçe Divan Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşen etkinlikte katılımcılar, salon adabı-sofra kuralları konulu  seminerde güzel bir pazar kahvaltısı eşliğinde tesisin muhteşem atmosferinde hem öğrendiler, hem eğlendiler.

Aydın, 21 Mayıs’ta yine aynı mekanda ikincisi gerçekleşecek sofra adabı konulu seminerinin yanı sıra; iletişim adabı, protokol organizasyonları-özel organizasyonlar düzenleme, business ettiquette/iş yaşamı adabı vb. başlıklarda da seminerler vermekte.

21 Mayıs Pazar Semineri detayları ise şöyle;

ADAB-I MUAŞERET
Toplumdaki uygarlık düzeyinin göstergesi olan bu kurallar; İnsanın bencil, kaba düşüncelerden sıyrılarak, başkalarına karşı davranışlarını bir düzene koyması, onun duyarlı ve nazik olmasını sağlar.

SALON ADABI/SOFRA KURALLARI SEMİNERİ

Bu seminerde; günlük yaşamımızda sosyalleşmek adına bulunduğumuz tüm mekanlarda, en doğru şekilde davranabilmek adına oluşturulmuş kurallardan bahsedecek, doğru bildiğimiz yanlışları silecek, bilmediklerimizi dağarcığımıza katarak bize kötü hissettiren durumlardan sıyrılıp, doğru davranışlarla yolumuza devam edeceğiz.
Hanımefendi ve beyefendiler;
Araca nasıl biner ve inerler,
Salona nasıl girerler,
Salonda nasıl yürürler,
Nasıl otururlar,
Menüyü nasıl okurlar,
Nasıl sipariş verirler,
Nasıl yemek yerler,
Çatal bıçakları nasıl kullanırlar,
Her yemek bitiminde çatal ve bıçakların duruşuna göre anlamları nedir?
Protokol bir davette nasıl hareket etmeleri gerekir,
Değişik menüler nelerdir?
Kahvaltı, Brunch, Kokteyl, Kokteyl Prolonge, Açık Büfe ve Set Menu ne demektir. Bunlar nasıl organizasyonlardır, nasıl davranmak gerekir?
Ev sahibinin sorumluluk, görev ve davranışları nelerdir?
Misafir sorumluluk, görev ve davranışları nelerdir?
Bu tür organizasyonlara gitmeden, gidince ve ayrılırken neler yapılır?
Ve daha pek çok detayın yer alacağı bu seminere, eşiniz, çocuklarınız (9 yaş ve üzeri) ve sevdiklerinizle birlikte katılımınızı bekliyoruz.
Seminer sonunda “Salon Adabı-Sofra kuralları katılımcı sertifikası” verilecektir.
Seminer ücreti :
1 kişi : 280.00,- TL
20 + kişilik gruba kişi başı : 230.00.- TL

Detaylı bilgi için bulentaydin.org adresinden bilgi alabilirsiniz.