Anne Eli Değmiş Pasta!

renkli pasta

Kadın dediğin ömrünün her döneminde verimli. Emeklilik yıllarını anlamlı bir şekilde değerlendirmek isteyen Semiha Akalın hem yaparken keyif aldığı hem de görüp tadanların hayran olduğu birbirinden özel pastalara imza atıyor. Aklınıza gelen hemen her konuda temalı pastalar üreten Akalın hem göze hem damağa hitap ediyor…

Semiha Akalın emekli bir kambiyocu. Uzun seneler ithalat-ihracat-para transferleri yapan başarılı iş kadını, emekli olduktan sonra bir arayış içine girmiş. Birçok şey denediyse de çoğunu sürdürmemiş. Birgün tesadüfen kendisini sebze-meyve oymacılığı ve dekorasyonu kursunda buluvermiş. Mutfakta olmaktan her zaman zevk aldığını söyleyen Akalın, bu sayede biraz da farkına varmadan pastacılık serüvenine başlamış. “Emeklilik sonrası ne yapabilirim şeklinde düşünürken kendimi bir anda birçok kursun içinde buluverdim. Pastacılık kursu, aşçılık okulu, Osmanlı Mutfağı, kantincilik, açık alan restoran işletmeciliği, heykel yapımı derken bir de baktım bayağı bir donanım sahibi olmuşum. Bu kursların tamamının sonucunda ‘pasta’ fikri kendiliğinden çıktı. Aradığımı bulmuştum. Artık herşeye algıda seçicilik yaparak bundan nasıl pasta olur, gözüyle bakmaya başladım. Tabii bu sürecin bir de pratik kısmı var. Önceleri bu işe en çok çocuklarım sevindi. Evde sürekli anne yapımı taze ve birbirinden güzel pastalar… Sonra komşular, arkadaşlar derken bir baktım ki bana herkes Semiha yerine pastacı diyor. ‘O şimdi pastacı’. İşte böylece yeni mesleğimin adı kondu.”

Eğitimli Pastacı

Pastacılık eğitim süreci yaklaşık 4 sene süren Semiha Akalın için bu iş hobinin çok ötesinde; “Bu proje tamamen bana ait, benim çocuğum yani. Çocuğumun büyümesini, başarılarını görmek beni çok mutlu ediyor. Hangi anne bunlardan mutlu olmaz ki değil mi?” Akalın’ın atölyesi adı gereği özellikle pastayı çağrıştırsa da pasta öncelikli olmak kaydıyla cup cake’ler, cheesecake’ler, tartlar, tartoletler ve daha birçok ürün de üretiliyor mekanda. Semiha Hanım ayrıca catering hizmeti de veriyor. Asıl ve en önemlisi ise şeker hastaları, süt, yumurta gibi alerjileri olanlara da pasta ve kurabiyeler yapıyor ve bunun da kendisini daha çok mutlu ettiğini dile getiriyor.

Semiha Akalın’a kimlerin özel tasarım pasta siparişi verdiğini, yani müşteri kitlesini soruyoruz: “Pasta ‘mutlu sondur’, ‘mutluluk’ simgesidir. Hayatımızın en güzel ve en özel günlerini onunla taçlandırırız. Ben de böylece pastalarımla mutluluklara ortak olmaktan büyük keyif alıyorum. Benim müşteri kitlemi daha çok çocuklar oluşturuyor. Düşünsenize beklenen an geldiğinde, ortaya pasta konduğunda çocuğun gözündeki ışığı… Sonra sevgililerin birbirlerine yaptıkları süpriz partide gözlerindeki ışığı… Nişan törenleri, mezuniyet törenleri hatta müşterilerimin arasında kendisine kemik şeklinde pasta yaptığım labrador cinsi köpek bile var. Kaç pastacıya kısmet olur ki böyle bir çalışma?”

www.ozeltasarimpastam.com