İçelim mavi mavi…

İçelim mavi mavi…

Konu şarapsa benim rengim genelde beyaz ya da pembedir. Tabii arada şöyle güzel bir Karadut Karası’na da hiç hayır demem. Ben renk değil de tat-doku dayatmasıyla seçim yapadurayım, İspanyol bir gastronomi mucidi ille de renk diye tutturanlar için mavi şarap üretiverdi. Gik markasıyla üretilen ve dikkatleri kısa sürede üzerine çeken mavi şarap, kırmızı ve beyaz üzümlerin farklı varyasyonlarının biraraya gelmesinden oluşuyor.

İspanya’nın Castilla la Mancha ve Rioja bölgesinde yetişen üzümlerin kullanıldığı bu özel şarabın maviliği nereden mi geliyor? Gelin, bakalım… Üzümlere kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ ve bitkilerden elde edilen ‘indigotin’ Gik şaraplarının maviliğini sağlıyor. Tatlımsı bir tadı olan mavi şarabın alkol oranı ise yüzde 11.5. 

Doğduğu ülke İspanya’da bir yıl içinde 70 bin şişeden fazla satılan mavi şarap, şu sıralarda İngiltere pazarına girmeye hazırlanıyor. Kırmızı et yanında kırmızı içiyoruz, deniz ürünleri ve beyaz et içinse genelde tercihimiz beyaz ya da pembe. Peki mavi şarabı neyin yanında içeceğiz? Gik mucitlerine sorarsanız makarna, suşi ya da nacho ile iyi gidiyor. Benden söylemesi…