İtalyan Mucizesi Pizza Nasıl Doğdu?

 

Üç bin yıl önce kavurma taşları üzerinde pişirilen antik yassı çörek veya börekten bugüne uzanan pizzanın dokunaklı hikayesini merak eden kadınlar; bu haber sizler için…

Günümüzün değişmez sofra dinamiklerinden biri olan İtalyan işi pizzanın geçmişinin çoook uzaklara dayandığını biliyor musunuz? İnsanlar tarafından tüketilen ilk mayalanmamış ekmek, ince yassı çörek veya turta da bir çeşit pizzaydı. Mayaların keşfedilip kullanılmaya başlamasının hemen ardından Mısırlılar içeriği mayalı yassı çörekler tüketmişler. İşte Mısırlı, Yunanlı ve Romalıların arpadan, sudan ve çeşitli baharatlardan yapılmış bu yassı çörek veya börekleri pizzanın ataları olarak kabul ediliyor.

Pizza adı, Latince bir terim olan ‘pinsa’dan geliyor ve çarpışma anlamına gelen Latin fiili ‘pinsere’nin geçmiş zaman halini oluşturuyor. Pizzanın en iyi bilinen bileşenleri olan mozzarella ve domatesin İtalya yolculuğu ise oldukça ilginç. Şöyle ki, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra, Güney İtalya’nın Longobardlar (Alman Kabileleri) tarafından istila edilmesiyle İtalya bizon başlarıyla tanışıyor ve sonrasında ‘mozzarella’ üretiminde bizon sütü kullanılmaya başlanıyor. Güney Amerika’dan (Peru) ve Avrupa’dan domatesin ithal edilmesi ise Yeni Dünya Amerika’nın keşfine neden oluyor. İtalyan kuzinelerde kullanılan domates, geleneksel popüler pizzanın doğduğu Napolitan kuzineleri oluşturuyor. Ardından ise pizzanın ana vatanında bulunması çok zaman almıyor ve Napoli’den dünyaya yayılmaya başlıyor. İlk modern pizzacı Pietro Colicchio tarafından 1780 yılında Napoli’de kuruluyor.

1889 yılına gelindiğinde Napolili şef Raffaele Esposito domates, mozarella ve fesleğenden oluşan kırmızı, beyaz ve yeşil renkli pizza hazırlıyor ki bu pizza Kraliçe Margherita Teresa Giovanna’yı onurlandırılmak için kendisine sunuluyor ve ‘Margherita’ adıyla anılıyor. 1905’te Gennaro Lombardi, New York’taki ilk Amerikan pizzacısını açıyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, savaş gazileri İtalya’ya döndükten sonra, pizzayı dilim olarak satın almaya başlayınca gittikçe popüler hale geliyor ve pizza efsanesi böylece yayılmaya başlıyor.