Kitchenette’ten Yeni Mönü

 

Kitchenette’in mönüsü, Türkiye’nin yaratıcı şeferinden Hazer Amani’nin hazırladığı inovatif, yaratıcı, cesur ve taze lezzetler ile yenilendi.  Kitchenette’in özgün bistro tarzını rahat yemek keyfi ile birleştiren mönü oldukça iddialı.

Cesur Lezzetler

 Kitchenette’in yenilenen mönüsünde özel kahvaltı ve paylaşımlık başlangıç sunumlarından, yeniden yorumlanan et, tavuk ve balık yemeklerine kadar pek çok farklı alternatif bulunuyor. “Birlikte daha güzel” mönüsü ile Kitchenette, sağlıklı taze salata, mantı ve kavanozda sunulan enfes tatlı çeşitlerini lezzet düşkünlerinin beğenisine sunuyor.

Kitchenette kahvaltı mönüsünde erken kahvaltı severler için “Early Bird“ kahvaltısını da mönüsüne ekledi. Kitchenette’de ilk defa sunulacak ve mantı severlerin vazgeçemeyeceği “Mantı Aşkına” mönüsünde ise Kitchenette’e özgü mantının yanı sıra “Kızarmış Özbek Mantı” ve “Tam Buğdaylı Vejeteryan Mantı” gibi farklı mantı çeşitleri de ilk defa sunuluyor.

Mekan tatlı tutkunları için ise çok şık sunumlar hazırlamış; kavanozda sunulacak meyveli ve çikolatalı tatlılar gerek lezzetleri gerek sunumları ile iştah kabartıyor. Mevsime özgü taze meyve tartları, cheescake’ler ‘, Red Velvet Cake  ve Yeşil Çaylı ve Yoğurtlu Pasta da  yeniden yorumlanmış.