Yedi Kadın, 7 Özel Yemek

Doğaya dönük yaşama ilham vermek ve israfı azaltmak için “Ruhun Doysun” projesini başlatan Grundig markası, ana sponsoru olduğu uluslararası yemek konferansı “YEDİ”de bir yemek etkinliği düzenledi. “Ruhun Doysun” yemeğinde; 7 kadın şef,  Türkiye’nin yedi bölgesinden artan gıdaları değerlendiren tarifler pişirdi.

İstanbul’da gerçekleşen uluslararası yemek konferansı “YEDİ”de “Gıdayı israf etmek, hayatı israf etmektir” sloganıyla  farkındalık yaratmak için özel bir yemek etkinliği gerçekleştirildi. “Ruhun Doysun” yemeğinde ünlü şefler yardımcı oldu;  7 kadın  Türkiye’nin 7 bölgesinden tarifler pişirdi.

“Ruhun Doysun” yemeğinde şefler Anadolu mutfağından başta bayat ekmekler olmak üzere, artan gıdaları değerlendiren geleneksel tarifler seçti. Pişirilen yemeklerde, sebze ve meyvelerin kuruları ya da  kabuk ve sap kısımları da değerlendirildi.

İç Anadolu yöresinden fasulye kurusu kavurması bayat pidelerin kullanıldığı küflü peynirli tirit, Marmara bölgesinden bayat ekmeklerle yapılan pisik köftesi ve ekmek tatlısı, Karadeniz’den karpuz kabuğu yemeği ve salatalık kabuğu kurusu kavurması, Doğu Anadolu’dan Labada otlarının kullanıldığı çorba, yabani erik ve ekmekle yapılan tamas, Güney Doğu Anadolu mutfağından artan kemiklerin değerlendirildiği Hades çorbası ve Ege bölgesinden yabani ot kavurma etkinlikte pişirilerin yemeklerden bazıları.

Anadolu mutfağının gıda israfını önleyen örneklerinin sergilendiği etkinlikte, geleneksel yaşama ve doğaya dönüşün önemine dikkat çekilirken, yemekler büyük beğeni topladı.

 

 

“Ruhun Doysun” yemeğinin şefleri:

Güler Zerger / Doğu Anadolu Mutfağı: Labada Çorbası, Tamas, Kızılcık Hoşafı

Ahsen Toktay/ İç Anadolu Mutfağı: Fasulye Kurusu Kavurması, Konya Küflü Peynirli Tirit
-Ayşe Tükrükçü / Marmara Bölgesi: Pisik Köftesi, Ekmek Tatlısı

-Asuman Albayrak /Karadeniz Mutfağı: Patates Bastı, Karpuz Kabuğu Yemeği, Salatalık Kabuğu Kurusu Kavurması, Hitit mutfağından Yağlı Börek

-Münevver Aslanhan/ Güney Doğu Anadolu Mutfağı: Hades Çorbası, Sırmast, Nardan Aşı

-Ümit Hamlacıbaşı/ Ege Bölgesi:  Çullama, Ot Kavurma, Asma Yapraklı Pilav, Şıralı Halka

-Nadya Turunç / Akdeniz Bölgesi: Kemik Suyuna Papara

-Yardımcılar; Şemsa Denizsel, Maksut Aşkar, Yılmaz Öztürk, Seray Öztürk, Mustafa Otlar, Zeynep Moroğlu, Fatma Yıldırım