YEMEĞİN NOBEL’İ!

Yemeğin Nobel’i olarak adlandırılan Dünya Gıda Ödülleri (The World Food Prize 2016) açıklandı. Kazananlar tatlı patates üzerine çalışan müthiş ikili Dr. Jan Low ve Dr. Howarth Bouis oldu. Onlara göre açlığın çözümü besinin değerinde…

Tatlı patatesin besin yönünden güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yürüten Dr. Jan Low, Dr. Howarth Bouis, Dr. Maria Andrade ve Dr. Robert Mwanga, gıda konusunda verilen ödüllerin “Nobel”i sayılan “The World Food Prize 2016”yı almaya layık görüldü. Ödülün ortaklarından Dr. Jan Low ve Dr. Howarth Bouis, Türkiye’den sadece tarlasera ile görüşerek açlıkla mücadelenin formülünü anlattı.

Dr. Maria Andrade, Dr. Robert Mwanga, Dr. Jan Low ve Dr. Howarth Bouis önümüzdeki yüzyılda dünyanın en büyük nüfus artışına sahne olması beklenen Sahraaltı Afrika’da, biyotakviyenin gelişimi, temel besinlerin vitamin ve mineral yönünden zenginleştirilmesi için uzun yıllardır çalışmalarını sürdürüyor. Bu çabalarının neticesinde de 1987’den bu yana gıdanın kalitesini, miktarını ve bulunurluğunu arttıran çalışmalar yapan kişilere verilen “The World Food Prize”ı (Dünya Gıda Ödülü)  kazanmaya hak kazandılar. Aylık Tarım ve Kültür Dergisi ‘tarlasera’ Ağustos sayısında, ödülün ortaklarından Dr. Jan Low ve Dr. Howarth Bouis ile görüşerek açlığa karşı yürüttükleri ürünlerin besin değerlerini arttırıcı çalışmalarını kendilerinden dinledi.

Vitamin ihtiyacı da önemli

Araştırmacılara göre dünya tarımındaki en büyük problem, yalnızca başlıca gıda ürünlerinin verimliliğini arttırmak üzerine çalışma yapılması. “İnsanların aç kalmayacağından emin olmak istiyorlar. Çünkü pirinç, mısır, buğday gibi başlıca gıda ürünlerinin üretimi yeterli seviyede değil. Ancak insanlar için sağlamak istenilen tarım ürünlerinin vitamin ve mineral gibi niteliklerinin oranlarına yeterince dikkat edilmiyor” diyen Dr. Howarth Bouis, insanların aç kalmaması kadar, vitamin ihtiyaçlarının karşılanmasının da önemli olduğunu vurguluyor.