Eyvah Yılbaşı Akşamı Misafir Geliyor!

balkabağı çorba tarifi

Yılbaşı sofranızı planladınız mı? Henüz tasarım aşamasındaysanız, kendi davetinizin şefi olma şansı elinizde! Yemek ve Gezi Fotoğrafçısı Serina Tara, yıllardır biriktirdiği kendi tariflerini, mutfakla ilgili önemli noktaları modern kadın ve erkeklerin davet verirken hayatlarını kolaylaştıracak tüm bilgileri “Eyvah Misafir Geliyor” adlı kitabında paylaşmaya hazırlanıyor.

“Ben küçükken evimizden misafir eksik olmazdı. Annemin onlarca çeşit yemeği kısacık zamanda yapıp sanki bütün gün dinlenmiş gibi süslenip misafirleri karşılamasına şaşar kalırdım. Şimdi kendime bakınca aynısını görüyorum. Nasıl mı? Kolay… İşte bu kitapta sizinle paylaşmak istediğim menülerim, küçük sırlarım ve basit çözümlerim var. Misafir gelirken “Eyvah” dememeniz için küçük bir yardım diyelim. Biraz da eğlenceli bir dille…”

Kitaptan Yılbaşı’na özel bir tarifi sizlerle paylaşıyoruz…

Balkabağı Sürprizi

Bence yılbaşının en havali tatlısı bu olacak. Sıcacık leziz ve hafif… Sunumu bir harika hazırlaması da çok kolay… Sadece sabır gerekiyor. Gerçekten uzun bir süre evde olmanız ve sık sık kontrol ederek onunla ilgilenmeniz gerekiyor. Tavsiyem yılbaşından bir gün önce yapmanız. Dinlenmiş soğumuş haliyle daha lezzetli oluyor zaten. Servis ederken altına bir parça kağıt helva koyuyorum, tavsiye ederim. Balkabağı seçimi çok önemlidir. Kesilmiş halini de görebileceğiniz bir yerden alabilirsiniz. Açık sarı olanlar çok su verir; çoğunlukla çok lifli olur ve şekeri iyi çekmez koyu turuncu renkli kabak en iyisidir.

8 Kişilik

Hazırlama süresi 15 dakika

Pişirme süresi 6 saat

(Bu yemeğin arkadaşı kabağınızın boyuna uygun iyi bir mutfak fırını)

Malzemeler

1 büyük boy balkabağı. (Yaklaşık 8-9 kg)

5 adet kırmızı elma

150 gr kuru çekirdeksiz sarı üzüm

1 kg şeker

2 çubuk tarçın

1 yemek kaşığı toz tarçın

5 adet böğürtlenli poşet cay

Alüminyum folyo

1 bardak ceviz badem fındık karışımı

1 nar

2 kağıt helva

Balkabağının üst kısmını tencere kapağı gibi kesiyoruz. Son içindeki çekirdekleri ve lifli kısmı bir kaşık yardımıyla iyice temizliyoruz. Liflerin tamamen kazınması gerekiyor. Şekerin yarısını kabağın içine dokuyoruz. Elmaları küp küp doğrayıp kuru üzüm ve toz tarçınla kabağın içine dolduruyoruz. Kalan şekeri de üstüne döküyoruz.

5 poşet çayı ½ bardak sıcak suda demliyoruz ve kabağın içine bu yoğun çayı ekliyoruz. Poşet çayları atmayın sonra tekrar kabağın kendi suyuyla demleyip tekrar kabağa eklemek gerekecek.

Çubuk tarçınları da kabağın içine koyduktan sonra kabağın kestiğimiz kapağın üstüne kapatıyoruz. Tüm kabağı fırın tepsisine altı yanı üstü kapanacak şekilde folyo ile sarıyoruz.

200 derece turbo fanda yaklaşık 2,5 saat fırında pişiriyoruz. Sonra kabağı fırından çıkarıp pişmiş kabağın içlerini kaşıkla oyup (kabuğu çok inceltmeden) kabağın içindeki elmalarla karıştırıyoruz. Kabak pişmiş olsa da henüz elmalar tam pişmedi. Demlik poşetleri kabağın içinden su alıp biraz içinde bekletin azıcık sıcak su ile inceltebilirsiniz. Kaşıkla eze eze özünü çıkartıp yaklaşık 2 yemek kaşığı olacak şekilde kabağın içine karıştıralım.

Kabağı tekrar sarıp yanlarını folyo ile kapatıyoruz. Bu sefer kapağı kapatmadan ustu açık ama yan kısımları örtülü şekilde fırını 200 derece alt üst (turbosuz) olacak şekilde tekrar fırına veriyoruz.

Bu aşamada her yarım saatte bir suyunu bir kepçe ile alttan üste atmak gerekiyor ki hem suyunu şekerini çeksin hem de üsttekiler yanmasın. Bu şekilde suyunu çekene kadar yaklaşık 3-4 saat fırında kalıyor. Kabağın dış kabuğunun yanmamasına da dikkat edelim. İyice sarmalayalım. Evet kabak piştiyse çıkaralım soğusun. Servis ederken rondoda çekilmiş ceviz badem fındık karışımını ve narı ayıklayıp üstüne serpiyoruz. Tabaklara alırken kağıt helvayı unutmayın. Ama önceden koyarsanız helva yumuşar ve çıtırlığını kaybeder.