MİNİK DOSTLARIMIZA… KOALA

koala hayvan takip tasması

İTÜ Çekirde Girişimi ile hayata geçen Koala Türkiye’nin ilk evcil hayvan takip tasması ve mobil uygulaması ile kayıp evcil hayvan problemine çözüm getiriyor.

Koala, 2015’de Teknogirişim sermaye desteğiyle kurulmuş bir İTÜ Çekirdek girişimi. Girişimin kurucusu Furkan Başkak, bu çok özel projeye ilişkin olarak, “Hayvansever ve girişimci ruhumuzu birleştirerek Türkiye’deki kayıp evcil hayvan problemine akıllı ve sahada etkin bir çözüm getirmek istedik” diyor. Ekip şu sıralar Türkiye’nin ilk akıllı evcil hayvan takip tasması ve uygulaması Koala ile Arıkovanı.com üzerinden kitlesel fonlama ile destek arıyorlar.

Furkan Başkak 26 yaşında girişimci bir mühendis. Kırıkkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu. Koala’nın hikayesi kurucu ortaklardan Ömer’in köpeği Tarçın’ı kaybetmesi ile başlamış. Ekip sosyal medyada kayıp ilanı verme gibi ilkel yöntemlerle minik dostlarını aramaya başlamış. Bu olayla bu yöntemin yetersiz ve zaman açısından verimsiz bir uğraş olduğunu farketmişler ve insanların birbirlerinin kayıp evcil hayvanlarını mobil uygulama üzerinden hızlı bir şekilde bulabilmelerini ve iletişime geçmelerini sağlayan Türkiye’nin ilk kitlesel GPS teknolojili mobil takip uygulamasını ve elektronik tasması Koala’yı geliştirmişler.

Kurucu Furkan, “Hayvanseverlerin Koala ile evcil hayvanlarını güvende tutmalarını ve Türkiye’nin ilk ve en geniş teknoloji tabanlı kayıp evcil hayvan arama bulma platformunu kurmayı hedefliyoruz” diyor.

“Problem üzücüydü ve çözülmesi gerekiyordu”

Mevcut GPS takip sistemlerinin  Türkiye için çok pahalı çözümler olduğunu söyleyen Koala ekibi; “Biz farklı bir teknoloji ve alternatif bir çözüm üreterek ürünümüzün kullanılmasını istiyoruz. Sistemimiz 2 aşamalı olarak çalışıyor. İlk aşamada kaybın anında önlenebilmesi için “Sanal Tasma” özelliği adını verdiğimiz kaçma alarmı devreye giriyor. Köpeğiniz, kediniz güvenli mesafenin dışına çıktığı an cep telefonunuza uyarı bildirimi alıyorsunuz. Eğer kayıp gerçekleşirse evcil hayvanınızın en son görüldüğü konumu size harita ekranında gösteriyoruz ve minik dostunuzu uygulamadan kayıp olarak işaretliyorsunuz. Kayıp işaretlenen minik dostunuz diğer kullanıcılarımızın kapsama ağına girdiği an onlara bildirim gidiyor ve iletişim bilgilerinizi uygulamada görüntüleyip size anında telefon açarak minik dostunuzun yuvasına geri dönmesine yardımcı olabiliyorlar. Bu özelliği hayvanseverler Koala akıllı tasmayı satın almadan da, sadece uygulamayı ücretsiz şekilde indirirek kullanabilirler. Böylelikle kitlesel yardımlaşma ve teknolojiyi birleştirerek kaybolma olaylarına sahada etkin ve hızlı bir çözüm sunuyoruz.”

Öncelikli hedeflerinin belirledikleri pilot yerleşimlerde Koala cihazını ve uygulama indirilme sayılarını arttırarak kapsama alanlarını genişletmek. “Bu noktada bir sonraki hedefimiz, belediyelerle işbirliği yaparak belirli parklara yerleştirilecek köprü cihazlar üzerinden kayıp evcil hayvanlara takılı Koala cihazından yakalanan sinyalleri buluta göndererek kayıp evcil hayvan sahibine otomatik olarak güncel lokasyon bildirimleri atmak. Bu noktada sosyal sorumluluğa önem veren belediyelerle iş birliği yapmamız hayvansever dostlarımıza maksimum fayda sağlayarak üzücü kayıp olaylarının bir daha yaşanmamasına yardımcı olacaktır.”

Koala cihazı sadece 7 gr olduğu için hem köpek hem de kedilerde kullanılabiliyor. Şu anda Arıkovanı.com üzerinden kitlesel fonlama ile destek arayan projeye destek için yapmanız gereken ise; site üzerinden Koala Akıllı Tasma’ya sahip olmak. Gelin bu hayvansever gençlerin fon hedeflerine ulaşmalarına destek olalım ve hep birlikte Koala’yı hayata geçirelim.