Montenegro; Yepyeni Bir Tatil Rotası!

 

Akdeniz’in en genç ülkesi Montenegro, Avrupa’nın kalabalık destinasyonlarından sıkılanlara yepyeni bir tatil rotası sunuyor. Türklerden vize istemeyen bu ülkeye tatil için gitmeyi planlıyorsanız, bu yazımızı okumadan geçmeyin…

Doğal güzellikleri ve 2006 yılında bağımsızlığını kazanması ile hem tatilcilerin hem de lüks yatırımcının ilgi odağına dönüşen Montenegro, tüm ihtişamı ile eski günlerine geri dönüyor. Akdeniz’deki kalabalık destinasyonların aksine ziyaretçilerine sunduğu sakin yaşam imkânı ile Montenegro hem yatırımcılara hem de yeni bir yaşam kurmak isteyenlere kapılarını açıyor. İşte Montenegro’nun tatil fırsatları…

Budva’dan Kotor’a, Petrovac’dan Skadar Gölü’ne…

Montenegro’nun en popüler sahil şehri olan Budva, 16. Yüzyıl’da Venedikliler’den alınarak Osmanlı topraklarına katılmış. Avrupa jet sosyetesinin en gözde mekanlarından biri olarak son yıllarda oldukça revaçta olan Budva, çiçeklerle süslü caddeleri, dünyanın en ünlü lüks yatlarına ev sahipliği yapan lüks marinası,
sahil restoranları ile keyif alacağınız bir kent.

Petrovac
Petrovac, temiz denizi ve uzun sahili ile ilgi görüyor. Şehrin tamamı, sahile kolayca ulaşabileceğiniz büyük turistik oteller ve pansiyonlardan oluşuyor. Tarih ile dokunmuş diğer kent ve kasabalarına nazaran daha modern bir yerleşim yeri olan Petrovac, Akdeniz’in kalabalık otel ve sahillerinden sıkılanlar için birebir.

Kotor
Tarihi dokusu, mükemmel denizi ve sakinliği ile büyüleyici Kotor UNICEF’in koruması altında. Tamamını yürüyerek yaklaşık üç saatte gezebileceğiniz bu küçük tarihi şehir, sakin ve yavaş akan bir hayat hayali kuranlar için adeta biçilmiş kaftan.

Virpazar ve Skadar Gölü

Balkanların en büyük gölü olan Skadar, Arnavutluk’la Karadağ arasında da sınır oluşturuyor. Gölü gezmek için Vir kıyısından kalkan tekneleri kullanabiliyorsunuz.  Gölün içinde Osmanlıların sınır için inşa ettiği daha sonrasında hapishane olarak kullanılan Grmožur kalesi var. Bir kısmı Nilüfer çiçekleri ile kaplı olan gölde çok çeşitli balık ve kuşlar mevcut.

Rijeka Crnojevica
Skadar gölünün bir başka kıyısı. Burada yerleşimden çok restoran ve kafeler bulunmakta. Gölün lezzetli balıklarını buradaki restoranlarda tadabilirsiniz.

Perast
Kotor’dan arabayla 15 dakika uzaklıktaki bu tarihi yerleşim yeri de görülmesi gereken yerler arasında. Kentin içinde yaya olarak gezebiliyor, inanılmaz güzel tarihi  binalarının yanı sıra kıyıda güzel restoranlar ve kafelerde vakit geçirebiliyorunuz. Perast’tan, tekne ile kente çok yakın olan iki küçük adaya da ulaşabiliyorsunuz. Adalardan ilki olan St. George adasına çıkılmıyor ama diğer ada olan Our Lady of the Rocks’u gezebiliyorsunuz. Adadaki kilise, vebadan korunmak için yapılmış.

Tivat

Dubai Şeyhi Makdum’un kendi blogunda “hayattaki en kolay ve çabuk karar verdiğim yatırımımdır” yazdığı, dünyanın en büyük ve en lüks yatlarının geldiği Porto Montenegro lüks bir marina. Tivat bu marinanın inşa edilmesi ile birlikte gelişmekte olan bir sahil kasabası.

Hercez Novi

Yugoslavya döneminde sanatçıların ve entellektüellerin yaşam mekanı olan Hercez Novi, yamaca yerleşmiş sahil kasabası olarak Adriyatik’e açılıyor. Bu sınır kasabasından insanlar günübirlik Dubrovnik’e çalışmaya geçebiliyor.