Ölümsüzlüğün Değil Yaşamın ‘İksir’i

Cennet nerede, nasıldır bilmiyorum ama kutsal kitaplarda yazılanlara göre doğanın bakir ve muhteşem haliyle hayallerde yer alıyor. Biz de, ruhsal aleme geçmeden bu dünyadaki cenneti yaşamak gerek dedik ve yollara düştük. Yeryüzü cennetiyle tanışmamız da işte böyle gerçekleşti. Kastamonu Daday’da doğanın içinde konumlanmış İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası, adına ister ‘ruhsal yolculuk’, isterseniz ‘öze dönüş’ deyin, insanı başka alemlere götürüyor.

Adı bile etkileyici; İksir… Eskiden hayatı ölümsüzleştirmek gibi olağanüstü etkileri olduğuna inanılan sıvı. Burası da ismiyle özdeş bir ortam… Sizi yaşama bağlayan, öz’e döndüren bir manzaranın içinde, doğal yemekler yiyip, gerçekliği yeniden keşfediyorsunuz. İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası, kurucusu İksir Sema Aydın’ın doğup büyüdüğü bölgeye; turizm, doğa, tarih ve kültürün bir proje ile bütünleştiği, hayallerini gerçeğe dönüştürmeye başladığı yer…

İksir Hanım’ın babası Kastamonulu ama kaymakam olarak görev yaptığı için de yerleşik bir düzene uzun yıllar geçememişler. Türkiye’yi dolaşmışlar, Kastamonu ile de bağlarını hiç koparmamışlar. 2006’da bir akraba ziyareti sırasında Daday’a gelen Aydın Ailesi, büyük bir arazi ve içindeki yıkık bir konağın satılık olduğunu görüp bir sene sonra burayı satın almış. Mimar Sinan Üniversitesi Restorasyon Bölüm Başkanı İbrahim Ataç’ın başında bulunduğu bir ekibin Anıtlar Kurulu’na bağlı olarak, iki buçuk yıl süren çalışmaları ile İksir Resort Town hizmete açılmış. Bugün restoran olarak hizmet veren bölüm, bir zamanlar konağın samanlığıymış. Merkez bina olarak kullanılan konağın karşısında yer alan yıkık durumdaki hamam da aslına uygun olarak fakat günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden yapılandırılmış. Otelin diğer bölümleri de eklenerek toplam altmış bin metrekare üzerinde konumlanan bir proje böylece hayata geçirilmiş.

İksir, butik otelin ötesinde bir yapı… Altmış odası, yirmi ve yüz kişilik kapasiteli iki toplantı salonu bulunuyor. Üstü açabilen havuz ve binicilik merkezindeki kapalı manej bölgede başka bir tesiste yok. Bunca emek ve yatırım buranın bir tatil ve yaşam kasabasına dönüşmesi adına yapılmış. Yapımı devam eden projelerle birlikte; şehrin sıkıntısı ve sıkışıklığından sıyrılıp, doğayla iç içe olmak, geniş alanlarda yaşamak isteyenleri misafir etmek amaçlanıyor. Doğaya saygılı ve doğayı seven insanlarla İksir’i paylaşmak istiyor Aydın Ailesi. Üç kilometre ötede yapımı süren çiftlikle misafirlerini şeffaf üretim sürecine dahil edecekler.

İksir Town’un mutfağında belki ölümsüzlüğü değil ama sağlıklı yaşamı destekleyecek özel yapım iksirler var. Kendi ürünleri olan ısırgan otu, papatya, ebegümeci ve daha birçok şifalı bitkinin karışımından yapılan çayların antioksidan özellikleri bulunuyor. Üryani erikli baklava da İksir’e özel lezzetlerden… Aslında İksir Resort Town’un mönüsü doğa ananın sunduklarıyla çeşitleniyor. Her sebze ve meyve, kendi mevsimindeki hasada göre yemeğe dönüşüyor. İksir Ailesi, kendi üretimlerini, elli kalem çeşitlilikte İksirli Çiftlik markasıyla satışa da sunuyor.

Doğaya ve İnsana Saygı

Sonbaharda yapılacak en güzel etkinliklerden biri olan ‘mantar toplama’ bir şenlik olarak gerçekleştiriliyor burada. Doğal yaşam ve beslenme konsepti üzerine kurulmuş bir tatil kasabası olan İksir Resort Town’un Yönetim Kurulu Üyesi Ece Aydın, mantar şenliklerine ilginin her yıl arttığını söylüyor; “Doğa, atlar ve doğal beslenmek her zaman bizim yaşam tarzımız oldu. Şimdi İksir Resort Town’da bu hayatı herkesle paylaşmayı hedefliyoruz. Mantarlar da doğal olarak bulup tüketebileceğiniz besinler” diyor ve bu nedenle mantar şenliklerinin kendileri için ayrı bir önem taşıdığını belirtiyor.

Aile, bu araziyi satın almadan önce, İstanbul Çatalca’daki çiftliklerinde ekim, dikim işlerini zaten yapıyormuş. Ece Hanım üniversiteden mezun olduğu yıl İksir Resort Town hizmete açılmış. Sonrasında ise bir yandan master yaparken bir yandan da işletmeciliğe ısınmış. Son iki yıldır otelin operasyon bölümünün başında.

İksir Hanım’ın Yaşam Kasabası’nda ‘Doğaya ve İnsana Saygı’ felsefesinden yola çıkarak hazırlanan ‘Yaşam İksiri Formülü’ ile her misafirin kendi tatil arzularını fazlasıyla gerçekleştirecekleri yeni bir deneyim kazanarak evlerine mutlu dönebilecekleri bir tatil sunmak amaçlanmış. Ayrıca, turizm bilincinin oluşması başta olmak üzere, konusunda uzman kişiler eşliğinde kültür-sanat, fotoğrafçılık, mantar türleri gibi ücretsiz eğitim seminerleri de düzenleniyor.

Dönemsel olarak ilkbahar ve sonbaharda mantar şenlikleri yapılıyor. Haziran-temmuz aylarında siyez buğdayı için Hasat Şenliği yapılıyor. Ece Hanım, on bin yıldır genetiğiyle oynanmamış Türkiye’nin ilk presidium ürünü siyez buğdayının sadece Kastamonu’da yetiştiğini söylüyor. Buğdayın atası olan siyez, buradaki çiftçiler tarafından halen aynı yöntemlerle ve aynı şartlar altında ekilip üretiliyor. Hastalık ve zararlılara dayanıklı, kurak şartlarda ve fakir topraklarda rekabet gücü yüksek bir tür…

Kış aylarında kardan heykeller şenlikleri, Binicilik Federasyonu ile binicilik yarışları düzenleniyor. Bisiklet Federasyonu ile birkaç etkinlik gerçekleştirilmiş. Fotoğraf şenliği yapılmış. Uçurtma şenliği ise yolda…