Emma Shapplin ile Mercan Dede Aynı Sahnede Buluşacak!

 

Bu yıl 18 – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında “Dünyadan Çıkış Yolları” teması altında üçüncüsü düzenlenen Cappadox, Volkswagen ana sponsorluğunda Kapadokya’nın özel doğasında gerçekleşiyor.

Antik opera, modern trans ve pop müziği karıştırdığı kendine has bir stil yaratan Fransız soprano Emma Shapplin, Cappadox için Mercan Dede ile özel olarak hazırladıkları repertuvar ile Doğuş Grubu sponsorluğunda Türkiye’ye geliyor. Bugüne kadar Acropolis, Kremlin ve Belgrad’daki Roma Mozolesi gibi etkileyici mekânlarda sahneye çıkan Emma Shapplin ve Sufi müziğini modern tınılarla yorumlayan Mercan Dede, kültürler ve coğrafyalar arası köprü kuracak özel bir performansla Cappadox programında 19 Mayıs’ta Uçhisar Çiftlik Evi’nde çok özel bir konser verecek.

Tasavvuf, rock, trans, opera ve şiiri bir araya getirecek performans, sınırları ortadan kaldıracak bir Cappadox deneyiminde izleyicileri bu yılın teması “Dünyadan Çıkış Yolları”nı hayal etmek için çağırıyor.

Emma Shapplin

Müzik kariyerine klasik operayla başlayan Emma Shapplin, kendi yarattığı stilinde operadan lirik şiire, trance müzikten rock ve synth-pop’a kadar pek çok türden ilham alıyor.

Shapplin ünlü Fransız müzisyen Jean-Patrick Capdevielle desteğiyle ilk albümü Carmine Meo’yu 1997’de çıkardı. Sanatçı, sadece Fransa’da üç ayda yaklaşık 100.000 kopya satan ilk albümüyle büyük bir başarı yakaladı ve bu başarıyı kısa bir sürede uluslararası bir platforma taşıdı. Shapplin, Latince ve Eski İtalyanca dilinde birçok parça söyleyerek hem özgün bir ses hem de özgün bir müzik dili geliştirdi. Dünya çapında 2 milyon albüm satışı bulunan Shapplin, Altın Plak ödülüne de layık görüldü

Mercan Dede

İlk albümü Sufi Dreams’i 1997’de yayınlayan Pozitif’in plak şirketi Doublemoon’dan çıkardığı albümlerle büyük ses getiren Mercan Dede, tasavvuf müziğini modern yorumlarla tüm dünyaya tanıtıyor. Türkiye’de ilk kez müzik kulübü Babylon’da izleyicisini kazanan müzisyen, dünyanın önde gelen festivallerine katıldı. BBC World Music kategorisinde albümleri birinci sıraya yükselen ilk Türk sanatçı unvanını kazanan Mercan Dede, daha önce farklı kültürlerden pek çok isimle bir araya geldi.

Bu yıl 18 – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında “Dünyadan Çıkış Yolları” teması altında üçüncüsü düzenlenen Cappadox, Volkswagen ana sponsorluğunda Kapadokya’nın özel doğasında gerçekleşiyor.