Küçük Cadı Melis, Çocukların Dünyasında

küçük cadı melis yazarı ile röportaj

Hikayesi herhangi birimizinkinden çok da farklı değil. Üniversite, çalışma hayatı, derken evlilik, çocuk… Buraya kadar herşey klasik. Ama sonrasında işin rengi değişiyor Fatma Meriç Demirel için. Yepyeni renklere bulaşıyor. Çocukların dünyasına, onlar için hazırladığı yeni kitabıyla rengarenk bir giriş yapıyor ve karşımızda ‘Küçük Cadı Melis’!…

Kendisini bu noktaya kariyerinin değil de yazma tutkusunun getirdiğine inanıyor Fatma Meriç Demirel. Hep yazmak istemiş ama pek çoğumuz gibi planlarını ertelemiş ya da ertelemek zorunda kalmış. Bugün yarın derken, zamanın bu konuda ona pek de yardımcı olmayacağını anlayınca harekete geçmiş. İşi, eşi, 10 ve 1 yaşındaki iki çocuğuyla ilgilenip bir taraftan da yazmayı başarabildiğine en çok kendisi şaşıyor ve ekliyor; “Belki de bütün sihir oyuncakların, çocuk bezinin ve biberonun yanından hiç ayırmadığım kalem ve kağıttadır…”

Keyifli çocuk kitabı ‘Küçük Cadı Melis’in yaratıcısı Fatma Meriç Demirel’e merak ettiklerimizi sorduk, o da yanıtladı. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

Kitap yazma fikri nasıl doğdu?

Aslında hep aklımdaydı. Yazdıklarım bana bakıp “bizi kitap yap” der gibiydi. Oğluma ve eşime okuttum. Çok beğendiler, beni kitap yazmam konusunda cesaretlendirdiler. Sonra buralara geldik.

Neden çocuk kitapları?

Yazmak büyük bir tutku ve kendinle olma, kendini dinleme hali. Ama ben her şeyden önce bir anneyim. Sanırım en büyük tutkumla -yani çocuklarımla- ikinci büyük tutkumu birleştirdim. Çocuklara masal anlatırken unuttuğum bölümlerini uydurmakta da çok becerikliyimdir J

Küçük Cadı Melis’ten bahsedelim biraz…

Hamileyken büyük oğlumla yürüyüşlere çıkardık. Okuldan, basketboldan, sınıftaki diğer çocuklardan, hayvanlardan her şeyden bahsederdik. Bir gün kitaplardaki, filmlerdeki kahramanların çoğunun erkek olduğundan söz ediyorduk. O gün “Bir kitap yazacağım, kahramanı da kız olacak” demedim tabii ama Küçük Cadı Melis’in o güne uzanan bir hikayesi de var. Melis kuralları umursamayan, zeki ve eğlenceli bir kız. Aketya gezegeninden ailesiyle birlikte İstanbul’a geldiler. Sihirli güçleri var. Arkadaşlarıyla birlikte başına türlü işler açıyor. Sihir yapması yasak ama yaşadıkları macera onu sihir yapmaya mecbur kılıyor.

Serinin devamı gelecek mi?

Serinin devamının gelmesini arzu ediyoruz. Hatta ikinci bölüm için çalışmalara başladım. İkinci kitapta çocuklar yine büyük bir maceranın tam ortasına düşecekler.

Kitaba ilişkin geri dönüşler nasıl?

Çok olumlu dönüşler alıyoruz. Çocuklarla birlikte anne-babalar da okuyormuş. Kitabın çok heyecanlı olduğunu,  çocukların kitaptaki Aketya gezegenine gitmek istediklerini, öykünün İstanbul’da geçmesinden çok hoşlandıklarını anlatanlar var.