Juno ile Zamanın Ruhu

Kelamlar kalemden dökülse de kalpten çıkar derim… O yüzden yıldızları benim gibi ilgi çekici bulan insanların takip ettiği Juno’yu sadece astroloji yorumları için değil, aynı zamanda kalbi sözleri için de seven çok kişi var.  Juno’ya göre astroloji; ‘zamanın ruhunu’ tanımlamak için kullanılması gereken bir analiz sistemi… Ve sadece sürece dair bir işaret, bir ipucu…

Kendi anlatımıyla ‘astroloji nedir’ ve ‘Juno kimdir’in cevabı ise; “Yaşamın aktığı yönü tahmin etmek HİKMET’tir ve bu, Yaratan’ın uhdesinde olan bir bilgidir. HİKMET’in tamamına erişmek mümkün değildir… Yine de yaşamın salınımları içinde bir yol haritası oluşturmak için Astroloji’yi kullanmak mümkündür. Bana gelince… ‘Kendi Halinde Bir Yıldız Gözlemcisi’ ve güzel söze aracı olmayı seven bir hikaye anlatıcısıyım.”

Her astrolojik yorumunu bir şarkıyla bağlayan; mizahı, anlatımının bir parçası kılan Juno ile yaptığımız röportajla sizi baş başa bırakıyorum…

[su_custom_gallery source=”media: 4959″ limit=”40″ width=”400″ height=”460″]

Juno, yıldızları gözlemlemeye ve yorumlamaya nasıl başladı? Öncesinde ne yapıyordu?

Astroloji yazıları yazmaya 2012’de başladım. Ondan önce tayyör topuk – bir oğlağa yakışır şekilde yoğun çalışan – bir plaza kızıydım. Ama astroloji 20’li yaşlarımdan itibaren öğrenmek ve bir yorum aracı olarak kullanmak için uğraştığım bir konuydu.

Bazı bireyler astrolojiyi fal olarak görüyor. Astroloji tam olarak nedir, neye hizmet eder? Fal olarak algılanmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Kağıt atacıyla kilitli kapı da açılabilir. Filmlerde yapıyorlar en azından ben denemedim! Şaka bir yana, bir aracı hangi amaçla kullanırsan ona bir şekilde hizmet edebilir. Ama bence astroloji ‘zamanın ruhunu’ tanımlamak için kullanılması gereken bir analiz sistemi… Ve sadece sürece dair bir işaret, bir ipucu… Astrolojik süreçler, seçim ve çabayı dışarıda bırakamazlar.

Gezegenlere tanımlanan roller nasıl belirlenmiş? Mesela; Mars, Satürn neden zorluk ve mücadeleyi temsil eder, aşk Venüs’ten sorulur?

Astrolojinin mitoloji ile yakından bir ilgisi var. Tüm gök cisimleri Yunan ve Roma mitolojisindeki arketiplere göre anlamlandırılmıştır.

‘Psikolojik astroloji’ adı altında analizler ve yorumlar yapılıyor? Sizin bu başlık altında çalışmalarınız var mı? Astrolojinin bundan başka alt başlıkları nelerdir?

Astroloji haritası zaten kişinin tasarımını ortaya koyar. Psikolojik değerlendirme bu tasarımın içinde doğal olarak yer alır. Ben de tüm çalışmalarımda buna büyük ağırlık veriyorum.

Mundane astroloji dediğimiz, dünyadaki politik, bilimsel, iklimsel v.b. değişimleri tahmin etmeye çalışan bir dal var. Horary dediğimiz olay astrolojisi var. Bunlar benim özellikle üzerinde çalıştığım konular değil. Ama her astroloji yorumcusu bunları da yeterli ölçüde bilmelidir.

Ayın astroloji için önemi nedir? Ay burcu, kişinin hangi özelliği/özelliklerini gösterir ve boşluğu neden bu denli önemli?

Ay burcu kişinin algı ve tepki sistemine dair önemli ipuçları taşır. Duygularına kapılmak ya da onları kontrol etme becerisini, duygusal tepkilerinin türü ve dışarı çıkma süresini tanımlar. Ayı Koç’ta olan biri hiçbir duygusunu içinde tutamaz ve hemen tepki verirken, Oğlak’ta olan biri belli etmemeyi tercih eder ama bu duygusuz olduğunu göstermez. Bunun haricinde Ay, hangi bireysel haritada hangi evin temsilcisi ise, girdiği burç, ev ve yaptığı açılar, temsil ettiği evin konularıyla ilgili olarak nasıl bir tutum gösterdiğini tarifler.

İyicil ve kötücül olarak kabul edilen gezegenler herkesi aynı şekilde mi etkiler?

Ben mutlak iyicil ve kötücül kavramını kabul etmiyorum.

Astroloji, insanları 12 burçta kategorize ediyor; aynı burçtaki insanlar neden benzer şeyleri yaşamıyor?  Tam bu noktada; kader/karma ve astroloji arasında nasıl bir bağ olabilir?

Aynı burçta isek, benzer olayları yaşamayız, ama BENZER SÜREÇLER ve DERSLERDEN GEÇERİZ. Bir konuda geliştirmemiz gereken farkındalığı aynı burcu paylaşan iki insanın biri aşktan, biri işten dolayı yaşadıklarıyla, bir şekilde geliştirmeye teşvik edilir. Mesele ne yaşadığımız değil bizde bıraktığı iz, getirdiği öğretidir.

Güneş sistemi hayvanları nasıl etkiliyor? Hayvanların da insanlar gibi burçları var mı?

Bu benim uzmanlık alanım değil.

35 yaşından sonra yükselen burcun ön plana çıktığı söylenir. Bu söylem size göre ne derece doğru?

Stephen Arroyo aksine her insanın yaşlandıkça güneş burcunu daha iyi gerçekleştirdiğini söyler… Ben de buna katılıyorum. Yükselen, hayatla baş etmek için geliştirdiğimiz bir elbise, bir personadır. Bir süre sonra kılıfları atıp özü bulmaya çalıştığımız düşünülürse, Güneş esastır.

Yaşam nehrinin kıyısına oturup baktığınızda kişinin kendini inşa etme sürecinde astroloji insanlara nasıl kılavuzluk edebilir? “Tavrınız değişirse kaderiniz değişir” derler. Şu durumda, gezegenlerin açıları, yolculuğumuzu yine de etkiler mi? 

Tavrımız değişirse, yaşadıklarımıza verdiğimiz tepkiler değişir. Gezegenlerin işaret ettiği süreçlerden geçsek de, bizdeki etkisi aynı olmaz.

Bir şans verilseydi hangi gezegene gitmek, onu yakından incelemek isterdiniz?

Dünya yeterince ilginç bir laboratuvar.

http://www.junoastrology.com