Moda Hiçbirşeydir, Aksesuar Herşey! TukuTukum…

Tuğba Kuzdere’yi tanıyor musunuz? Cevabınız ‘hayır’ ise bu röportajı okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü kendisi tanınası derecede yetenekli ve başarılı bir kadın! Küçük yaşlarından itibaren moda hep ilgi alanını oluşturmuş Kuzdere’nin. Bebeklerine elbiseler dikerek başlamış. Sonraki yaşlarda arkadaşlarının alışveriş danışmanı olmuş kendiliğinden. Sonra, kendi yakın çevresi için aksesuar tasarımları yapmaya başlamış. Bilkent Üniversitesi’nde İletişim eğitiminden sonra ilgi alanı olan pazarlamayı moda ile birleştirmek üzere master yapmak için Milano’ya gitmiş. Yani modanın başkentine.  Sonrası mı? Buyrun…

Neden tukutukum? Bu ismi seçme nedeniniz? Tukutukum’un marka öyküsünden bahsedelim biraz…

TukuTukum eğlenceli bir isim. Kendi adımın ve soyadımın ilk iki harfinden oluşan bir tekerleme gibi…Tuğba’nın tutkusu olan TukuTukum tam da aradıgım isimdi diyebiliriz! TukuTukum 2014 yılında doğdu, amacım Türk el işçiliği ve üretim kabiliyetini yeni soluklu, eğleceli, renkli tasarımlarla birleştirmek. Neden ipek bir fuların üzerinde bu desenler bu renkler olmasın ki, diye yola çıktım.

Kimlere hitap ediyor TukuTukum?

Eğlenceli, günlük stiline aksesuarlar ile renk katan, cesur ve kendine ait stili olan kadınlar.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Yolculuğumuza ipek fularlar ile başladık, şimdi ise plaj kıyafetleri, bereler, yün şallar, ipek bandanalar gibi aksesuarlar ile ürün gamımızı her sezon genişletiyoruz.

İpek sizinle özdeşleşmiş durumda. İpek tutkunuz nereden geliyor?

Bu naïf ve elegan kumaşa hep aşıktım. Zamansızlığı ve kalitesi de beni cezbediyor.

Pamuk da kullanıyorsunuz değil mi?

Farklı ürün kategorilerinde viskon, pamuk, yün gibi kumaşlara da yer veriyoruz.

Gelelim desenlere… Eğlenceli, hareketli ve çarpıcı buluyorum şahsen… Ve sanat tutkunuzun tasarımlara yansıdığını da düşünüyorum…

Çok teşekkürler. Hayat yeteri kadar ciddi ve bazen de zorlayıcı. Bu sebeple kendi seçimimiz olan moda seçkimizin birazcık hayata renk katması gerekmez mi? Bu küçük oyun alanında mutluluk yaratmak hoşuma gidiyor.

Üretiminiz nerede gerçekleşiyor?

Ağırlıklı olarak Bursa’da. Yani tekstilin Türkiye’de ki ana vatanında.

Tukutukum ürünleri nerelerde satışta? Fiyat aralıkları?

Online siteler www.tukutukum.com www.lidyana.com wepublic, brandroom, giziagate, berrin şentay, lookbook , basic and co mağazalarında. Yurtdışında da Harvey Nichols Hong Kong, Sidney, Beyrut, Miami ve New York’da yer almakta.

Yakın gelecek planlarınız?

Daha fazla ihracat yaparak TukuTukum’un dünya çapında bir marka olmasını sağlamak ve ürün gamımızı her sezon arttırarak tam bir life style markası haline gelmek.