Mutluluk Taşın Kokusunda!

Ona sorarsanız herkesin  yaşamı boyunca bir hobi edinmesi kişinin hayatına gerçekten farklılık ve mutluluk katıyor. Günümüzde kadınların yaşadığı bazı sıkıntıları, emeklerinin göz ardı edildiğini, bazen hiçe sayıldığını düşününce kendisine destek veren ailesine minnet duyuyor. Başarıyı ve mutluluğu maddi büyüklükte aramıyor. Birşeyler üretmesi ve emek harcamak Onu değerli kılan… Oğlunun ilk doğumgünü partisini farklı kılmak için çıktığı yolda bugün kendi tasarladığın çeşit çeşit ürünlerle bambaşka bir kariyere yelken açan Canan Yıldız’la hobinin işe dönüş öyküsünü konuştuk. Haydi gelin, bu keyifli sohbete siz de dahil olun…

Öncelikle bu işe başlama öykünüzü anlatın isterseniz… Ne zaman, ne şekilde başladınız? Nereden aklınıza geldi?

Oğlumun doğumgününde evimde yapacağım  parti için gelen  misafirlere verebileceğimiz hediyeleri düşünürken farklı şeyler olsun istedim. Biraz düşününce ve araştırınca aklıma kokulu sabun ve taşlar geldi. Neden olmasın, dedim kendi kendime. Bütün bir akşam inceleme yaptıktan sonra sabah erkenden kolları sıvadım. Sonuç bir sepet dolusu mis kokulu sabun ve taşlardı. Yaptığım hediyelikler misafirlerim tarafından çok beğenilince çokta eğlenerek ve severek yaptığım bu işi çeşitlendirmeye ve çoğaltmaya karar verdim. İlk başta hobi olarak edindiğim uğraşımı daha sonra  ufak bir kazanca çevirdim.

canan10

Marka öykünüze gelelim… Efem isminin kökenini anlatın biraz…

Hobimi kazanca çevirmeye başlamaya karar verdiğimde çok severek yaptığım bu işe bir o kadar sevgi dolu isim gerekiyordu. Fikrimin çıkış noktası oğlum Hamza Efe’nin doğum günü olduğu için  severek yaptığım bu işi oğlumun adıyla sürdürmeye karar verdim. Böylece Efem Sabun Dünyası markası ortaya çıkmış oldu.

Ürün gamınızda neler var? Hangileri daha çok ilgi görüyor?

Ürün çeşitliliğim her geçen gün artmakla birlikte şu anda kokulu sabun, kokulu taşlar, ahşap boyama, polyester boyama, cam boyama şeklinde hizmet vermekteyim. Arz talep doğrultusunda özellikle son zamanlarda  kokulu taş oldukça revaçta. Birbirinden farklı şekiller, renkler ve kokularda yaptığım bu taşlar oldukça ilgi görmekte.

Hedef kitleniz, ya da tüketici profiliniz nasıl?

Açıkçası bunu net bir şekilde söylemek zor. Bunun nedeni ürünlerimizin tüm özel günlere hitap etmesi. Dolayısıyla babyshower, doğumgünü, nikah, söz, nişan, kına, düğün gibi organizasyonlarda farklılık arayan herkese hitap ediyoruz. Kimi zaman bir arkadaş arkadaşı, kimi zaman bir anne kızı için  sipariş verdiğinden net bir yaş ve profil ortaya koymak doğru olmaz. Özetle özel günlerinde farklılık arayan herkes benim hedef kitlem diyebilirim.

canan9

Fiyat aralıklarınız?

Ürün yelpazesi çok geniş olduğu için  fiyat aralığı da çok geniş. 1,5-100 lira aralığında bir fiyat yelpazesi mevcut fakat  işimiz ve fikrimiz sevgi üzerine ve insanları mutlu etmek üzerine kurulduğu için sipariş veren müşterilerime elimden geldiğince hem fiyat olarak kolaylık sağlayıp bazen de ufak hediyeler sunuyorum. Sonuç itibariyle insanlar özel günleri için size güveniyor, ben de bu ilgiye layık olabilmek için kendimi onların yerine koyup, işimi sevgiyle ve özenle yapıyorum.

Siparişleri nasıl alıyorsunuz? İnsanlar size nasıl ulaşıyor?

En başta da belirttiğim gibi bu işe sevgiyle bağlı olduğum için benim bu konuda tercih ettiğim iletişim yolu referans. Referans esasına göre çalışıyorum. Bunun yanında kullandığım sosyal medya hesabım mevcut. İnstagram hesabım efemsabundünyası’ndan ve facebook sayfamdan müşterilerim bana ulaşıyor. Başta da belirttiğim gibi referans esasına göre çalıştığım için benim asıl  ağım daha önce iş yaptığım insanlar.

Tek başınıza mı çalışıyorsunuz? Ekibiniz var mı?

Tek başıma çıktığım bu yolda en büyük yardımcım kardeşim Handan Yıldırım ve eşim Aykut Yıldız olmuştur. Kısacası 3 kişilik dev bir ekibe sahibim.

canan9

Sipariş süreci nasıl işliyor? Teslimat süresi nasıl?

Siparişlerimiz genellikle referans üzerinden geliyor bunun yanı sıra instagram ve facebook üzerinden de sipariş alıyorum. Teslimat sürem ürün sayısı ve istenilen ürüne göre 7 ila 15 gün arasıdır.

Gelecek hedeflerin? Mağaza düşünüyor musun?

Tabii ki işi geliştirmek en büyük isteğim. Bunun için her gün kendimi geliştirmek için çabalıyorum. Zaman zaman katıldığım kurslar ve bilgilendirme seminerleri oluyor. İlk hedefim Kadıköy ilçesinde bir mağaza açmak. Hem satış hem de benim gibi bu konulara hevesli kişilere ders vermek hedeflerim arasında. Mağazayla birlikte şirin bir internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını profesyonel şekilde yönetip işimi daha fazla kitleye ulaştırmayı hedefliyorum.