Tasarıma Değen Kadın Elleri; Gönye Tasarım

 

Tasarım ve kadın kelimeleri yan yana geldi mi bayılıyorum bendeniz. Doğayla uyumlu olarak tasarımda kadın eline de şiddetle inanıyor ve destekliyorum. Tasarım dünyasının kapılarını sonuna kadar açan iki özel kadınla ve projeleriyle tanıştırmak istiyorum sizi. İç Mimar Gönül Ardal ve Mimar Yelin Evcen. Hazır mısınız?.. Haydi göz gezdirin satırlara…

Öncelikle Gönye Proje Tasarım’ın marka öyküsünden bahsedelim dilerseniz… Ne zaman, kimler tarafından kuruldu? Ortaklı bir oluşum sanırım?

G.A: 2004 yılında bir proje vesilesiyle tanıştık ve o işi birlikte yaptık. İlginç bir şekilde önce ortak olduk, ardından arkadaşlığımız gelişti. 2010 yılında da Mimar Yelin Evcen ve İç mimar Gönül Ardal ortaklığında Gönye Proje Tasarım’ı kurduk.

Y.E.: Gönye, dijital öncesi teknik çizimde olmazsa olmaz bir araçtı. Biz okul dönemlerimizde ikimizin de okullarında projeleri el çizimi olarak hazırlıyorduk. Sonrasında da ikimizin de küçük gönyeleri çantamızdan hiç eksik olmadı. Bizim için hem nostaljik hem işlevsel, vazgeçilmez bir araç olan gönyenin, hecelerinin de isimlerimizin birleşiminden oluştuğunu fark ettiğimizde şirketimizin adını bulmuş olduk.

Gönye Proje Tasarım’ın sunduğu hizmetler neler?

G.A: İlk olarak markalı konut projelerinin örnek daire dekorasyonunu yaparak iş hayatımıza ve ortaklığımıza başladık. Örnek daire dekorasyonu yaparken, sadece tek bir dairenin iç mekan tasarımını yapıyorduk. Bugün geldiğimiz noktada ise artık bir konut projesinin tüm iç mimarisini projelendiriyoruz. Bu kapsamda ortak alanlar, sosyal alanlar, satış ofisleri, tüm örnek dairelerin dekorasyonu yer alıyor. Dekorasyonun yanında tüm daire tiplerinin iç mimari planlamasını da yapıyoruz. Ayrıca ofis projeleri ve iş merkezleri ortak alanları tasarımı da uzmanlık alanımız içinde sunduğumuz hizmetlere dahil.

Çocuk odalarının tasarım sürecinden bahseder misiniz?

Y.E: Çocuk odası tasarımlarını çalışırken, mekanı genellikle çocukların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz bir hikayeyi kurgulayarak yapmaya özen gösteriyoruz. Mesela orman hayvanları, balıklar alemi, gezegenleri ya da izlemeyi sevdikleri bir filmin karakterlerini kullanarak, duvar kağıdı, halı, perde  ve mobilyalarında buna uygun desenleri tercih ederek, kendisini farklı bir mekanda hissedip, keyifle kullanabileceği bir oda atmosferi oluşturuyoruz.

Çocuk odası tasarımlarınızdaki öncelikleriniz, vazgeçilmezleriniz ve dikkat ettiğiniz en önemli unsurlar nelerdir?

G.A: Çocuk odası tasarımlarında dikkat ettiğimiz en önemli unsur, çocuğun ait olduğu yaş grubunun ölçülerinde, rahat ve kullanışlı mobilyalar tasarlamak ve kullanmak. Onların yaşlarına uygun bir kurguyla tasarıma yaklaşıp, çocuğa hoş geleceğini düşündüğümüz bir oda ortaya çıkarabilmeyi çok önemsiyoruz. Örneğin soft renkli, dikkat çekici aksesuarları ve güvenli yatak tasarımı ile bir bebek odasının, 7 yaşında okula başlamış, çizgi film karakterlerine düşkün bir erkek çocuğunun oda tasarımından farklılıklar göstermesi gibi…

Y.E: Seçtiğimiz ve kullandığımız malzemelerin çocukların sağlığına zarar vermemesi, dikkat ettiğimiz bir diğer kriter. Duvar boyası ya da kağıdı, yerde kullanılacak halı cinsi gibi, çocuklarda sağlık sorunları yaratmayacak seçimlere yöneliyoruz. Özel tasarımlar yaparken de güvenlik önlemlerini asla göz ardı etmiyoruz. Sivri köşeler ve aksesuarlar, sert hatlar yerine olabildiğince yuvarlatılmış ve yumuşatılmış detayları tercih ediyoruz. Ayrıca kullandığımız aydınlatmanın, okumalarını rahatça, göz sağlığını bozmadan yapabilecekleri, kısmen gizli ışıklar kullanarak, doğrudan gelmek yerine dağınık olarak gelen ışık ile gözlerini yormayan bir atmosfer oluşturabilmesini de hedefliyoruz.

Gönye Proje Tasarım olarak, yaptığınız tasarımları benzerlerinden ayıran özellikler neler?

Öncelikle çalışmalarımızda, işlevsel ve estetik değerlerin ön planda olduğu yaşayan mekanlar yapmaya çalışıyoruz. Doku, renk, malzeme uyumunu aydınlatma faktörü ile birlikte çok önemsiyoruz. Bu kombinasyonun doğru oranlarla buluşması çok önemli. Tasarımlarımızı yaparken her mekan için ayrı bir çıkış noktasından hareket ediyoruz. O mekana özgü, içinde düşünülen fonksiyona uygun tasarımlara yönelip en sonunda seçeceğimiz aksesuarda bile aynı çizgiyi takip ediyoruz. Özellikle örnek daire tasarımlarımızda bunu daha iyi görebilir, yaşayan mekanları daha iyi algılayabilirsiniz. Bir de, tasarladığımız konsept tasarımların hem bütçe hem de detay anlamında uygulanabilirliği bizim için çok önemli. Projelendirmeyi ve detaylandırmayı konsept kadar önemsiyoruz. Her bir proje için özel detaylar üreterek, detaydan bütüne doğru geliştirerek çözümlüyoruz. Bu da işlevsel ve estetik olarak çözümlenmiş mekanlarla sonuçlanıyor.

Bizi diğer tasarımlardan farklı kılan konulardan biri de esnek tasarım anlayışına sahip olmamız. Yani talebe göre, hem modern hem de klasik tarzlarda konseptler çalışabiliyoruz.

Tasarımlarda olmazsa olmazlarınız neler?

Doğal malzemeleri kullanmayı seviyoruz ve mutlaka kullanıyoruz. Ahşap ve mermer malzeme olarak olmazsa olmazlarımızdan. Tabi bunlarla birlikte kullandığımız diğer malzemelerin renk ve dokuları da çok önemli. Bu sebeple önce malzeme, renk, doku uyumunu daha iyi algılayabilmek için moodboard çalışması yapıyoruz. Tasarıma daha sonra geçiyoruz. Daha çok natürel tonları, toprak, gri, beyaz  renklerini fon olarak kullanırken, mekanlara özgü canlı ya da pastel renkleri detaylarda ve tekstil ürünlerinde tercih ediyoruz.

Doğru aydınlatma da bizim olmazsa olmazlarımızdan. Yanlış etki yaratmaması için iç mekanın doğru şekilde aydınlatılması şart…

Çocuk odası hazırlayacaklara küçük tüyolar istesek?

Günümüz çocuk odalarında, teknolojik gelişmelere paralel bilgisayar ve müzik sistemleri kullanabileceği, onun hayal dünyasına hitap edebilecek tasarımları da artık düşünmek gerekiyor. İlgi duyduğu bir alanda ya da hobi olarak sahip olduğu bir yeteneğini geliştirebileceği, odasında çalışabileceği bir ortam sağlanmalı. Resim köşesi, maket köşesi gibi ya da bir müzik enstrümanını  çalabileceği özel bir hobi köşesi gibi… Bu gibi köşeler, çocukların yaşadıkları mekanları sevmelerine ve böylece daha keyifli çalışma ortamlarında, derslerine daha rahat motive olmalarına ve öğrenme heveslerinin daha konforlu bir ortamda beslenebilmesine yardımcı olur.

Bu yılın dekorasyon modasından ve renklerden söz eder misiniz?

Mobilyada ahşap kaplamalarda mat ve koyu cilalar hakimiyetini koruyor. Yenilik olarak, kaplama yönleri ile farklı açılarda oynayabileceğiz. Mobilya seçimlerinde ve dekorasyonunuzu yaparken yaşamınızdan bir şeyler katmak, dekorasyonunuzun kişiliğinizi yansıtması önemli bir ayrıntı. Mağaza dekoru gibi evler yerine kişiselleşmiş, yaşayan evler tercih edilecek.

Mobilyaların metal aksamlarında eskitme pirinç tonları hala eskimedi. Bronz kullanımı da aynı şekilde bu yıl devam edecek. Siyah renk de, hem mobilya kulp ve ayaklarında, hem kapı kolu, duş profili, armatür gibi tüm metal ekipmanda kullanılabilecek.

Doku olarak duvar kağıdı ve mobilya kaplamalarında krokodil desen de revaçta olacak.

Gri renkler bir süre daha hakimiyetini sürdürürken toprak renkleri ve boz kahve tonu (taupe) geri dönüyor. 2017’de gri tonları tercih edeceksek, yanında terracotta gibi sıcak tonları kombinleyebiliriz.

Naturel tonlara eşlik etmek üzere en çok yeşil tonuna odaklanılacak, petrolden hakiye uzanan yeşil renk paletinde tekstil ürünleri ve aksesuarlar mekanlara sofistike bir etki katacak.

Doğal baz tonların yanında kullanılabilecek diğer renkler mor tonları.

İlkbahar ve yaza doğru sarı tonları, sarıdan hardala giden bir renk paletinde kullanılabilecek.

Yelin Evcen ve Gönül Ardal kimdir desek? Formasyonları, bu güne kadarki çalışmaları?

Y.E: Ben İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Mimarlık  bölümü, 1997 mezunuyum. Gönül ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, 2000 mezunu. 2004 yılına kadar ikimiz de farklı firmalarda hem proje hem uygulama olarak iç mimarlık yapıyorduk. 2004 yılında tanıştık ve önce iş ortağı, sonra çok iyi dost olduk. O dönemde yeni yeni inşa edilmeye başlanan markalı konut projelerine örnek daire dekorasyonu yaparak başladık. Yaptığımız örnek daireler beğenildikçe diğer projelerden de talepler gelmeye başladı. Örnek dairelerle beraber kişisel konut dekorasyonu da yapmaya devam ettik. 2010 yılında Gönye Proje Tasarım’ı kurduk.

Tasarladığımız Loca Penthouse ile 2013 European Property Awards’ta “Best of Europe” ödülüne, 2014’te “Sembol Satış Ofisi” ile “A Design Silver Award”a layık görüldük.