X Bir Kadın; Elif Çatlıoğlu

Sizleri yetenekli, yaratıcı ve girişimci bir genç kadınla tanıştırmak istiyorum bayanlar baylar! Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olmuş. Ama bu başarı onu kesmemiş anlaşılan, halen Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans yapıyor. Kişisel sanat yaşamı genelde karma sergiler ekseninde tüm hızıyla sürerken aldığı pedagojik formasyonla çocukla çocuk olmaya başlamış. Yakın zamanda tamamladığı girişimcilik eğitimi ise tüm bu yeteneklerinin üzerine tuz-biber ekmiş adeta. Elif Çatlıoğlu ile özgün projesi X House bağlamında sanatı, kadını ve yaşamı irdeledik. İşte satırlarımıza yansıyanlar…

X House nasıl bir oluşum? Ortaya çıkış öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

X House ‘Artist Project & Workshop’ konseptinde, içinde birçok oluşumu barındıran bir yapı. Kendi bünyemizde yaratıcı etkinlikler gerçekleştirdiğimiz gibi firmalara mesleki tasarım hizmetleri de vermekteyiz. 6 yıldır atölye formatında devam ederken, son 1 yılda aktif dışa dönük etkinliklere başladık. Özünde köklü bir yapıdan gelen ‘X House’ her alandan farklı tasarımcılara ve sanatçılara yer sağlayan ve ortak çalışma alanı sunan bir proje aslında. Kollektif bir yapının tam kelime anlamını gerçekleştiriyoruz burada.

Neden X House? Bu ismi seçme nedeniniz?

Altı yıldır isim konusunda oldukça nötr olmama rağmen, bir marka oluşumu için bir etiketin varlığının önemini yaşayıp öğrendim. İsim oluştururken oldukça başkalaştırmalara girmeden, içeriğimizi, derdimizi en yalın gösteren isim karalamalarına başlamıştık ki kendi projemi anlatırken ‘’ ‘X’ bir ev, herkesin ortakça projeler geliştirebildiği’’ tanımını kullandıktan sonra bu ismin istediğimizi en iyi betimleyen olduğu kararına vardık.

Neler oluyor X House’ta?

Her ay yeni içerikte atölyeler düzenliyoruz X House’ta. Yeni tasarımcılar ile tanışıyor ve onları başka sanatçılarla tanıştırıyoruz. Kapılarımız kendini duyurmak ve anlatmak isteyen herkese açık. Bununla birlikte kurulduğumuzdan beri Beymen’in iki ayrı mağazasına ‘Triporter’ reyon tasarımı hizmeti veriyoruz. Workshop ekibi olarak Kiki’de gerçekleştirilen Murmuration Design Sales etkinliğinde workshop gerçekleştirdik. ‘Par’ adlı tiyatro oyunun sahne dekor tasarımlarını yaptık. Aynı zamanda danışmanlık hizmetleri veren X House tasarım alanında öğrencilere yurt dışı ve yurt içi danışmanlık ve hazırlık çalışmalarını da üstlenmekte.

Etkinlikleriniz kimlere yönelik? Dileyen herkes atölye çalışmalarına katılabilir mi?

Etkinliklerimiz kişi ya da yaş grubuyla sınırlı değil. Her yaş grubuna uygun proje ve atölyeler barındırıyoruz. Kriter ayrımı olmadan dileyen herkes atölyemiz hakkında öğrenmek istediği her etkinliğe katılım koşulunu gerçekleştirdiği takdirde bizimle bu öğrenme sürecine dahil olabilir.

Kadınlar ve çocukların öncelikli tutulduğu çalışmalarınız hangileri? Sanırım anne-çocuk etkinlikleriniz var…

Özellikle anne-çocuk gelişimini etkileyecek ve beraber vakit geçirebilecekleri keyifli atölyelerimiz bulunuyor. Geri dönüşüm öğretisini çocuklara aşılamayı ve bunu en büyük eğitmeni anneleri ile gerçekleştirmelerini sağlıyoruz.  Bir diğeri ise seramik çamurumuz ile enerjilerimizi atacağımız bir atölye. Annelerimiz ile oluşturduğumuz tabaklarımızı çocuklarımız renklendiriyorlar. Ürün üretimine bire bir katıldıkları özel bir eğitim. Yakın gelecekte buna benzer geliştirici ve eğitici başka etkinliklerimiz de olacak…

Atölye çalışmaları kaç kişi ile sınırlı?

Atölyemizin butik formatından ötürü maksimum 10 kişilik atölyeler gerçekleştirebiliyoruz. Fakat bu durum atölye içeriklerine göre değişkenlik göstermekte. Ama en büyük özelliğimiz yer kalmayan katılımcılarımıza özel, onlara uygun ikinci bir tarihte ayrı bir etkinlik düzenleme opsiyonumuz…

Katılım ücretleriniz hangi aralıkta seyrediyor?

Katılım ücretlerini herkesin dilediği zaman katılabilme imkanına sahip olabilecekleri, piyasanın çok daha ortalarında sayılabilecek bir ortalamada tutmaya çabalıyoruz.

Genç resim öğrencilerine ilişkin de çalışmalarınız var sanıyorum…

Evet bu anlamda kişisel gelişimini gerçekleştirmek isteyen, her yaş aralığında malzeme bilgisi eğitimi almak isteyenden tutun, lise ve üniversitelere hazırlık/portfolyo hazırlık alanımız da bulunuyor.

X House 2017 için neler planlıyor?

Kapılarını sanatçıların kullanım alanı olarak da kullanabilecekleri bir ortam oluşturma hazırlıklarımız başladı. Bununla birlikte aylık olarak Kadıköy’de festival tadında etkinliklere ev sahipliği yapmak istiyoruz. Yakın zamanda bunu yurt dışında da gerçekleştirebilecek donanıma sahip olacağız. Aylık çeşitliliğine devam eden atölyelerimiz ise yine gerçekleştirileşecekler tabii. Bizimle tanışmak, yeni fikirler ve projeler oluşturmak için herkesi X House’a, kahvemizi içmeye bekleriz.