Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Fruktoz, meyve ve balda doğal olarak bulunan bir şeker türüdür. Son yıllarda fruktozun paketli gıdalara eklenmesiyle kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Eklendikleri gıdaların lezzetini artırması, raf ömrünü uzatması ve fiyatının uygun olması nedeni ile üreticilerin tercihi olmaktadır.  Yapılan araştırmalar sonucunda, yüksek miktarda fruktoz şekeri tüketiminin birçok hastalıkla ilişkili olduğu bilinmektedir. Meyve ve bazı sebzelerde doğal olarak bulunan fruktoz paketli gıdalara eklenen yapay fruktoz ile aynı etkiye sahip değildir. Besinlerde bulunan fruktoz antioksidan, askorbik asit, polifenoller,  ve posadan zengindir. Meyve posası ile birlikte tüketildiği için kan şekerini hızlı yükseltmez.  Yapay fruktoz eklenmiş gıdalarda ise şeker oranı yüksektir ve kandaki glikoz seviyesini hızlı yükseltir.

Fruktoz düşük miktarlarda ve doğal kaynaklardan alındığında olumsuz sağlık etkileri oluşturmaz. Yapılan araştırmalar sonucunda sonradan eklenmiş yüksek miktarda fruktoz kullanımının insülin direncine, hipertansiyona, karaciğer yağlanmasına, diyabet ve gut hastalığına neden olduğu görülmüştür. Yapay fruktoz kullanımının oluşturabileceği sağlık sorunları nedeniyle yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren besinler mümkün olduğunca az tüketilmelidir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) son verilerine göre eklenmiş şekerden gelen enerjinin günlük diyetle alınan enerjinin %10’unu geçmemesine dikkat edilmeli ve bu oranının mümkünse %5’in altına çekilmesi sağlanmalıdır.

Bazı Besinlerin İçerdiği Fruktoz Miktarları Fruktoz (g/100 g)

Bal 40.94

Üzüm 8.13

Armut 6.42

Elma 5.90

Kiraz 5.37

 

Mısır 1.94

Şeftali 1.5

Bezelye 0.39

Havuç 0.55

Örneğin 100 gr kirazda 5.37 gram doğal fruktoz vardır. Dışarıdan aldığımız 100 gr paketli bir diyet ürününde ise ortalama 20 gram yapay fruktoz vardır. Genel olarak bu ürünler; yapay fruktoza ek olarak glikoz şurubu, tatlandırıcı, şeker ve diğer katkı maddeleri de içerir. Bireylerin bu anlamda etiket okuma alışkanlığı kazanması, tükettikleri gıdaların içeriklerini sorgulaması fruktoz şurubunun olumsuz etkilerinden korunmak adına önemlidir.