Fazıl Say Beraat Etti!

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, hakkında açılan “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan yargılandığı davadan beraat etti.

Twitter’da yazdığı belirtilen sözler nedeniyle “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alanen aşağılamak” suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden yargılandığı mahkeme bugün (7 Eylül) İstanbul 71. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Fazıl Say’ı duruşmada avukatı Meltem Akyol temsil etti. Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin 12 Ekim 2015 tarihli bozma ilamına uyulmasına karar veren mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığından sanık Fazıl Say’ın beraatine hükmetti.

Fazıl Say, beraat kararını Instagram hesabından şöyle duyurdu:

“Hayyam Retweet davamızda tam 4 buçuk yıl sonra sonunda beraat ettik. Avukatım sevgili Meltem Akyol’u kutluyorum. Büyük mücadele verdi. Bravooo Meltem. 10 ay hapis cezası yargıtay tarafından bozulmuştu. Bugün karar onandı. Artık bizi ve herkesi bu kadar uğraştıran, hiç kimseye hiç bir faydası olmayan ve yanlış bir emsal teşkil etmesi söz konusu olan bu dava kazanılmıştır. Büyük bir Hayyam kutlaması yapacağız. Hayyam partisi.”