Her Dem Banyo!

Hamam… Kültürümüzde farklı bir yeri olan, özellikle de biz kadınları hedef alan keyifli bir ritüel. Son dönemde biraz da turistik çerçevede yeniden doğan bu kültür şimdi Bocchi desteğiyle bambaşka bir boyuta evriliyor.

Banyo ürünleri sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Bocchi, Anadolu’dan dünyaya yayılan Roma ve Türk banyolarının tarihini gün yüzüne çıkarıyor. Proje kapsamında 2017 yılının sonuna kadar, ünlü Türkolog, Araştırmacı Yazar Ali Canip Olgunlu’nun rehberliğinde 12 farklı destinasyonda therma ve hamamların yerlerinde incelenmesi planlanıyor. Böylece Anadolu kültürünün en renkli öğesi olan hamamların yeniden gün yüzüne çıkması hedeflenmekte.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında böyle bir projede yer aldıklarından dolayı mutlu olduklarını söyleyen Bocchi Kurucu Ortağı Şadi Burat; proje sonunda hamam kültürünü yeniden canlandıracaklarını dile getirdi. Burat; ”Her Dem Banyo’’ projesi ile ilgili olarak “Bocchi 66 yıllık deneyime sahip bir banyo markası. Böyle bir projede yer almamızın en önemli sebebi suyun dokunduğu her yerde olmamızdır. Roma kültüründe Therma, Türk kültüründe ise Hamam olarak anılan merkezler sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezlerdir. İtalyan bir banyo markası olarak Türk ve İtalyan kültürünün çok önemli bir kesişim noktası olan hamamlara hak ettikleri ilgiyi göstermek istedik. Bu projeyle Roma ve Türk Hamam geleneklerinin yaşatılarak tarih sayfalarından silinmesini önlemek, kültürel mirasımıza sahip çıkmak ve en önemlisi ülke turizmine yaptığı katkıyı arttırmak en önemli amacımızdır.” açıklamasını yaptı.

Hamam kültürünün günümüzde zayıfladığını sözlerine ekleyen Burat, Bocchi olarak hamam kültürünü canlandırmak, gerek turizme gerekse yeni nesillere aktarılmasını sağlamak için tüm olanaklarını kullanacaklarının altını çizdi. Proje kapsamında 12 farklı hamamı Ali Canip Olgunlu’nun rehberliğinde yerinde inceleyecek olan ekibe, bu süreçte İZ TV ekibi de eşlik edecek. Proje bitiminde ise incelenen tüm hamamların yer aldığı bir kitap ve fotoğraf sergisi ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyorlar. En özel amaçları da şartların olgunlaşmasıyla bir ya da iki hamamın restorasyonunu üstlenmek ve yeniden kullanıma sunmak. Bocchi’yi kadın ve kültüre verdiği destekten dolayı alkışlıyoruz…