İlber Ortaylı İle ’Tarih Diye Bildiğimiz Yanlışlar’…

Edebiyattan bilime, sağlıktan eğitime birbirinden farklı konu ve konukların yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi ‘’BÜ’yülü Bir Gün’’ bu yıl üçüncü kez düzenlendi. Son üç yıldır Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüste Boğaziçi mezunlarını birbirinden renkli konuklarla buluşturan ‘’BÜ’yülü Bir Gün’’ün ilk dersini mezunlara tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı verdi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı; “KİMSE OLMAYAN TARİHLERİ YAZMAYA KALKMASIN”…

‘BÜ’yülü Bir Gün’de mezunlar ilk derslerini tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylıdan aldı. ‘Tarih Diye Bildiğimiz Yanlışlar’, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de yaklaşık 400 mezunla bir araya gelen Prof. Dr. Ortaylı’nın dersinin konusu oldu. Dersine “zamane ortaokul çocuğu öyle söylendiği gibi Aristoteles’ten fazlasını bilmez” saptaması ile başlayan İlber Ortaylı, tarih diye bildiğimiz yanlışların beşeriyetin gelişmesi açısından son derece engelleyici olduğunu söyledi.

Bu bakış açısı ile insanlığın çok yanlış bir yere gittiğini belirten Ortaylı; sözlerine şöyle devam etti; “Bakınız seçim sonuçları. İnsanların bilgi kullanımı yönünden çok büyük problemler var, doğru veriye sahip değil ve maalesef sahip olma endişesi taşımıyor. O nedenle tarih üzerindeki değerlendirmelerde çok dikkatli olmalı. Sosyal medyayı bırakın, ansiklopedi kullanın”.  İlber Ortaylı’nın Tarih Diye Bildiğimiz Yanlışlar dersi sırasında verdiği çarpıcı örneklerden bazıları şöyle;

  • İstanbul Üniversitesi’nin tarihini 700-800 yıla çıkartmak komik bir çabadır. 1900 yılında kurulmuştur. Böyle tarih yaratmaların bir anlamı yoktur. Böyle şeyleri Türkler çok kolay yapıyorlar. Örnek Türkiye’yi İyonya’ya bağlamak, çok hoş geliyor ama alakamız yok. Biz bir kere aynı dili konuşmuyoruz. Biz bu topraklara geldiğimizde o adamlar çoktan yok olmuşlar. Nasıl ki o medeniyeti yıkanlar biz değilsek, yapan da biz olamayız.
  • 12 adaları Lozan verdi. Saçma, daha evvel verildi. Çok sevdiğimiz bir padişah devrinde donanmanın çökmesi nedeni ile verildi.
  • Musul’u vermedik çünkü bizim elimizde değildi. Tarih bilgisinin çok soyut olarak götürülmesi hiçbir şey ifade etmez. Kimse olmayan tarihleri yazmaya kalkmasın.