Juno Jüpiter’de!

juno uzay aracı

Liseli mucitlerimiz şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için yengeç ve karides kabuklarından yara bandı üretsin; Tübitak beğenmesin. Biz hala “sakız oruç bozar mı?” gibi sorular sormaya devam edelim. Neyse ki birileri çağın gerisinde kalmayıp zamanını boşa harcamıyor, yeni keşifler uğruna durmaksızın çalışıyor.

6 Ağustos 2011’de NASA’nın Cape Canaveral üssünden Jüpiter’e varmak üzere gönderilen uzay aracı Juno, 5 yıllık uzun yolculuğunun sonunda, 4 Temmuz’da Jüpiter’e ulaşacak. Auroralar gözlemleyip, gezegenin manyetik alan haritasını da çıkaracak olan Juno, Jüpiter’in nasıl oluştuğunu, yani kökenini ve evrimini anlamamıza yardımcı olacak.

Dev gezegen Jüpiter’in yoğun radyasyon içeren çevresine 4 bin 500 kilometre yaklaşarak yörüngesine girecek olan Juno, dev gezegene en çok yaklaşan uzay aracı ünvanını da almış olacak.

Daha önce 1974 yılında Pioneer 11 adlı uzay aracı gezegene 43 bin kilometre kadar yaklaşabilmiş, Galileo uzay aracı ise en kapsamlı araştırmayı gerçekleştirmişti. Galileo, 14 yıl boyunca Jüpiter’i ve uydularını incelemiş, gezegenin yüzeyine bir robot da göndermişti. Robotun edindiği bilgilere göre; kayalıklarla kaplı, dev bir gaz küresi görünümündeki Jüpiter’in gaz küresinin büyük kısmı hidrojen ve helyum gazından oluşuyor. Gezegende ne kadar oksijen ve su olduğu konusunda ise kesin bir bilgi bulunmuyor.

Kendi ekseni etrafındaki turunu 10 saatte tamamlayan Jüpiter’in metalik hidrojen tabakası ile kaplı çevresine dayanabilmesi için radyasyona çok dayanıklı elektronik sistemlerle donatılan Juno, Jüpiter’in yörüngesine oturduktan sonra bir yıl boyunca kutupları etrafında tur atacak.

Juno’nun görevlerini tamamladıktan sonra 2018 yılında gezegenin atmosferine girerek yanıp yok olması planlanıyor.

Böylesi heyecan verici bir keşfin ardından ne diyelim?

Darısı başımıza!