L’oréal Türkiye Ve Unesco Bilim Kadınları’nı Ödüllendirdi

L’Oréal’in Türkiye’de 16 yıldır UNESCO iş birliği ile devam ettirdiği ‘Bilim Kadınları İçin’ programında 2018’in bilim kadınlarına ödülleri 25 Eylül’de Emek Sineması’nda yapılan törende takdim edildi.

L’Oréal Türkiye’nin kadınların bilime olan katkısına, bilimde cinsiyet eşitliğine dikkat çekmeyi ve rol modeller oluşturmayı hedefleyen bu programında “Malzeme Bilimleri” ve “Yaşam Bilimleri” kategorilerinde seçilen genç ve yetenekli 6 bilim kadınının her birine, araştırmalarında kullanılmak üzere 50 Bin TL burs veriliyor.

L’Oréal Türkiye’nin kadınların bilime katkısını desteklemek ve bilimde cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek amacıyla 16 yıldır UNESCO iş birliğiyle hayata geçirdiği “Bilim Kadınları İçin” programının ödül töreni, Jülide Ateş’in sunumu ve Grand Pera Emek Sineması’nın etkileyici atmosferinde 25 Eylül Salı günü gerçekleştirildi. İş, ekonomi ve akademi dünyasından profesyonellerin, güzellik sektörü çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği törene ayrıca çok sayıda üniversite öğrencisi de katıldı.

Burs kazanan bilim kadınları; akademik özgeçmişleri, projelerinin bilime yaptığı katkı, uygulanabilirliği, bilimsel yeniliği ve sürdürülebilirliği gibi kriterler göz önüne alınarak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu bağımsız jürisi tarafından seçildi.

Seçilen bilim kadınları, ödül töreninde “FWIS Talks” adıyla gerçekleştirilen bilimsel söyleşide, katılımcılara araştırmalarının amacını, neye odaklandığını önemli noktalarıyla anlatarak projeleri hakkında detaylı bilgi verdiler. Ardından sahneye; 2017 yılında “Bilim Kadınları İçin” programında ödüle layık görülen ve ardından 2018 yılında Türkiye’yi temsilen “Uluslararası Yükselen Yetenek” seçilen Doç. Dr. Duygu Sağ çıkarak yaşadığı “Bilim Kadınları İçin” serüvenini ve deneyimlerini konuklarla paylaştı.

Günümüzde bilim insanlarının sadece %30’u kadın ve bilim alanında Nobel Ödülleri’nin yalnızca   %3’ü kadınlara veriliyor. Bu sebeple son 20 yıldır L’Oréal Kurumsal Vakfı, UNESCO iş birliğiyle bilimsel araştırma yapan bilim kadınlarının sayısını arttırmayı teşvik eden çalışmalar hayata geçiriyor. Biyo-çeşitliliğin korunmasından genlerin sırlarını çözmeye, hastalıklar için çare bulmaktan, evreni keşfetmeye kadar; her kıtada, bilimin her seviyesinde çalışan bu olağanüstü kadınlar, hayatlarını bilginin ilerlemesine ve insanlığın iyileştirilmesine adıyor. Programın uluslararası kısmında her kıtadan 1 üstün bilim kadını olmak üzere toplam 5 Bilim Kadını ödüllendiriliyor. Ayrıca her yıl 15 genç ve yetenekli Bilim Kadını’na da “Uluslararası Yükselen Yetenek” ödülü veriliyor. Programın Türkiye kısmında ise her yıl, 40 yaş altında 6 genç ve yetenekli bilim kadınının her biri, araştırma ve projelerinde kullanılmak üzere 50 Bin TL burs ile ödüllendiriliyor.