“Toçev Bir Genç Kızın Hayalleriyle Hayat Buldu”

Acıbadem Altunizade Hastanesi tarafından gerçekleştirilen “Hayata Dair” söyleşilerinin konuğu bu kez, TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun oldu. Uygun, kendi hayalini gerçekleştirirken geçirdiği muhteşem serüveni anlattı. Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olarak, milyonlarca çocuğa eğitim olanağı sunabilmek için birçok başarılı projeye imza atan bu önemli kurumun bir kişiden topluma yayılan ilham veren hikayesi katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Gündelik yaşamın koşuşturması için farkında olmadığımız birçok güzellik yanımızdan akıp gidebiliyor. Yaşadığımız hayatı fark edebilmek, çevremizde olup bitenleri başka bir göz aracılığıyla ve gerçek başarı hikayeleriyle aktarabilmek amacıyla Acıbadem Altunizade Hastanesi tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen “Hayata Dair” toplantılarının altıncısı yapıldı. Toplantıda, yaklaşık 24  yıl önce bir genç kızın tüm zorluklara rağmen hayalinin peşinden giderek kurduğu TOÇEV ve yaptığı çalışmalar anlatıldı.

“TOÇEV hayali 11 yaşında şekillenmeye başladı”

Bugün yaptığı başarılı projelerle Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan TOÇEV hayalinin tohumlarının daha 11 yaşındayken atılmaya başladığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, yaklaşık 24 yıllık süreçte vakfın büyümesiyle birlikte yaşadığı içsel yolculuğu da anlattı.

Hayata dair en büyük tutkularından birinin “paylaşmak” olduğunu anlatan Ebru Uygun, hedeflerinin de daima farkındalık yaratmak olduğunu ve hayatı boyunca yaptığı tüm projelerde hep bu hedef doğrultusunda hareket ettiğini söyledi. “Okumak her çocuğun hakkıdır” diyerek başlattığı TOÇEV hayalini anlattı: “5 çocukla başladığımız yolculuğun bununla sınırlı kalmayacağını biliyordum. Bu bir hayaldi. Ama hayali şekillendiren iç sestir ve hepimiz iç sesimizi çok iyi dinlemeyi bilmeliyiz.

Eğer bir hayaliniz varsa ve bunu çizebiliyorsanız çizin, bir yerlere yazın ve güvendiğiniz ve inandığınız kişilerle paylaşın. Bu sayede sizinle aynı yolda ilerleyecek insanları da bulabilirsiniz. Tıpkı bizim TOÇEV’de yaptığımız gibi. Ama bunu yaparken de ortaya çıkan tüm engellerde iç sesinize inanmada cesur olun.

Bana hayat veren, gerçekle karşılaştıran, büyüten TOÇEV, bugün 5.5 milyon insana dokunabilmiş ve binlerce kişiden de destek alabilmiş bir kurum haline geldi. Ben de bunları görünce ‘gerçekten doğru bir hayalmiş’ diyebiliyorum.”

“Şeffaflık ve samimiyet en önemli farklılığımız”

TOÇEV’in samimi, şeffaf yapısıyla gerçekleştirdikleri 21’in üzerindeki projede sorunları öğrenip, korkmadan çözümle üzerine gittiklerini söyleyen Ebru Uygun, yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“İlkokuldan üniversite sonuna kadar çocuklarımızın her türlü ihtiyacını manevi ailelerimizin destekleriyle karşılamaya çalışıyoruz. Kendi çocuklarımız dışında da gerçekleştirdiğimiz projelerle dokunduğumuz binlerce çocuğumuz var. İlkyardımdan, ergenliğe, suyu doğru kullanmadan, ağız diş sağlığına kadar birçok konuda, çocuğun hayatındaki vizyonunu, duruşunu ve sosyal açıdan gelişmesini sağlayacak her türlü çalışmaya imza atmaya çalışıyoruz. Her türlü eğitimle onları şekillendirmeye ve hayatı kendi açılarından doğru görmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Esasında kendi ayakları üzerinde durabilen cesur olabilen, hayal kurabilen çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda her türlü desteği de bekliyoruz.”