Yakamoz Kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutluyor

Bir çocuğun ellerini hayatının ilk yıllarından itibaren tutup, geleceğe dair kurduğu hayallerine destek olabilmek için 10 yıldır durmaksızın çalışan Yakamoz Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Kadınları bu kez de “Fırsat eşitliği, kız ve erkek her çocuğun hakkı !” diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en yüksek sesle kutluyor.

2008 yılında gönüllü kişiler tarafından kurulan Yakamoz Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, her çocuğun temel ihtiyaçları kadar hayal kurmaya da hakkı olduğuna inanmaktadır. Bu karanlığı aydınlatmak adına, yardıma muhtaç çocukları okul öncesi yaştan başlayarak; sağlıklı gelişmelerini sağlamak, iyi eğitim imkânı sunmak, geleceğe hazırlayıp topluma kazandırmak için  gönülden çalışmaktadır. Derneğin yönetim kurulu tamamı kadınlardan oluştuğu gibi üyelerinin %80’i kadınlardan oluşmaktadır. Üyelerin yanı sıra gönüllülerimizin de %90’ı kadınlardan oluşmaktadır.

Türkiye genelinden gelen her yardım çağrısına koşan dernek üyeleri Kars’ta derslik ve pek çok ilköğretim okuluna Yakamoz Kütüphaneleri yaptırmıştır. Hazırladıkları kırtasiye yardımları dışında mont/bot yardımı organizasyonlarıyla da yılın her anında bir çocuğu sevindirmek için çabalamaktadır. Hayatlarında ilk defa lastik ayakkabılardan kurtulup sıcacık botlara kavuştuğunu söyleyen çocukların mutluluğundan, yeni kitaplarına gülen gözlerle bakan çocuklara kadar kısacası ellerinin uzandığı her noktaya ulaşarak yakamoz ışıltısını dağıtmaya devam etmektedir.

Gazi çocukları da dahil olmak üzere toplam 117 çocuğun eğitim giderlerini karşılayan Yakamoz Eğitim ve Yardımlaşma Derneği faaliyetlerini düzenlediği ve ünlü isimlerin stand açarak destek verdiği Yakamoz kermeslerinde ayrıca anlatarak gönüllüleri ihtiyaç sahipleriyle buluşturmaktadır.

Yakamoz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Yılmaz “Bir kız çocuğuna destek olduğunuzda, o çocuk sadece kendi yaşamını değiştirmekle kalmıyor; ailesini, toplumu hatta bir kuşağı değiştiriyor.” diyerek gönüllü Yakamoz Kadınları ile  beraber şimdilerde hazırlandıkları yeni projelerin müjdesini de veriyor.

Tüm çocuklarının eğitimine devam edebildiği, kadınların hepsinin okuyup meslek sahibi olduğu ve iş bulabildiği, bütün bu ortamlarda toplumun her kesiminden adil ve eşit muamele gördüğü bir dünya için çalışan Yakamoz Eğitim ve Yardımlaşma Derneği;  her alanında, mücadeleci ruhu ve duruşuyla dünyayı güzel kılan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nünü kutluyor.

Daha aydınlık yarınlar için Yakamoz Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ile tanışmak ve destek vermek isteyen herkes http://www.yakamozder.org/  internet sitesini ziyaret edebilir.