7 Kibele: Kadın Girişimcilerin Hikayesi Belgesel Oldu

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) binlerce mikrogirişimci kadın arasından seçtiği 7 kadın girişimcinin başarı hikayelerini anlatan 7 KİBELE belgeseli, 18 Şubat 2020 Salı günü saat 18:30’da Cemal Reşit Rey konser salonunda ilk kez seyirciyle buluşacak.

Yönetmenliğini Orhan Tekeoğlu’nun yaptığı belgeselde, Zerge Torun (Mardin), Sevilay Köseoğlu (Aydın), Meryem Alpaslan (Artvin), Seher Toprak (Gaziantep), Melek Yılmaz (İstanbul), Fatma Kalkan (Mersin) ve Güler Bal (Diyarbakır) gibi yoksulluk ve çaresizlikten dolayı hayatlarında çıkmaza girmiş kadınların başarı öyküleri anlatılıyor. Yapımcılığını TİSVA’nın, Aziz Akgül’ün, Begüm Kondakçı’nın ve Nurdan Tekeoğlu’nun üstlendiği 7 KİBELE belgeselinin ilk yurt dışı gösterimi, Mikrokredi uygulamasının mimarı ve Nobel ödüllü Prof. Dr. Muhammed Yunus’un ülkesi olan Bangladeş’te yapılacak.

2003 yılından beri, mikrokredi faaliyetlerini sürdüren, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın, dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğu ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği yaklaşık 1 Milyar TL’ye ulaştı. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar mikrokredi kullanarak yaklaşık 200 bin kadını ekonomiye dahil etti.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ve Mikrokredi Hakkında

Teminata dayalı klasik bankacılık anlayışının tam tersi bir uygulamayla teminatsız kredi veren kurumun, hedef kitlesi yoksul kadınlardır. Projenin kurucusu Muhammed Yunus, çalışmalarıyla 2006 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. 24 Mart 2008 tarihli TIME dergisinin kapağında, ”Dünyayı Değiştiren 10 Fikirden Biri” olarak tanımlanan uygulama, Yunus’a ABD Başkanı Obama tarafından verilen Özgürlük Madalyası’nı da kazandırmıştır.

Bu fırsatın Türkiye’de sunulmasını, duyulmasını, yayılmasını sağlayan ise Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Aziz Akgül olmuştur.

Mikrofinans sayesinde yoksul, çaresiz, umutsuz kadınların yarınlarına güvenle bakması amaçlanmıştır. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, 2003 yılında ilk olarak Diyarbakır’da başlamıştır. 1 Milyar TL tutarındaki sermayenin mikrokrediler vasıtasıyla aktarıldığı kadın girişimciler bu zamana kadar kredilerini son kuruşuna kadar ödedi ve kredi dönüş oranı yüzde 100 oldu.