Dünya Ekonomik Forumu’nun Kadın Liderler Oturumunda Türkiye’yi Adviye Bergemann Temsil Etti

Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği (USTUD) Kurucusu ve Başkanı Adviye Bergemann bu yıl 50. kez düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti ve ”Kadınların Liderliği ve Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri” panelinde konuşmacı olarak yer aldı. 

21-24 Ocak tarihleri arasında “Uyumlu ve sürdürülebilir bir dünyanın tarafları” ana temasıyla gerçekleşecek olan Davos Zirvesi’nin ”Kadın Liderliği ve Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri” panelinde konuşmacı olarak yer alan Adviye Bergemann, meslek hayatı boyunca sürdürdüğü mücadeleyi şu sözlerle ifade etti: ”Kendimi bildiğimden beri, 13 yaşımdan bu yana, çalışıyorum ve hayatımı kazanıyorum. Profesyonel hayatım boyunca erkeklerle mücadele ettim. Ve verdiğim mücadele bugünkü beni oluşturdu. Hiçbir zaman kaybettiğimi düşünmedim, bu deneyimden ya öğrendim ya da kazandım. Bana mücadele etme şansı veren ve bugünkü güçlü konumuma getiren tüm erkeklere teşekkür ederim. Bu mücadelenin bir sonucu olarak bugün World Economic Forum’da olduğum için de çok gururluyum. Bugün burada cinsiyet eşitliği konuşuyoruz, bunun için liderliğe ve rol modellere ihtiyacımız var. Bugün dünyadaki ülkelere baktığımızda yaklaşık 200 ülke içinde kadın liderler tarafından yönetilen ülke sayısı yüzde 10’un altında. Dünya erkek liderlerin hakimiyeti altında, kadın liderlerin artışı ile dünyamızın daha yaşanabilir ve barışçıl olacağına inanıyorum. Gelecekte ülkelerin başında daha fazla kadın lider görmeyi hayal ediyorum. Bugün ve önümüzdeki yıllarda burada cinsiyet eşitliğini değil, bireylerin eşitliğini konuşmalıyız.’’

Bergemann, konuşmasında Anadolu coğrafyasında kadının gücü ve değeri konularına da atıf yaparak kadınların gücünün Anadolu’dan geçen Amazonlar’a, Kybele’e ve Artemis’e dayandığını vurguladı.

Toplam 117 ülkeden 3 bin iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılması beklenen, 400’den fazla açık ve kapalı oturuma ev sahipliği yapan World Economic Forum’un ”Kadın Liderliği ve Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri” panelinde ABD, İngiltere, İsviçre, Rusya, Mısır, Ürdün gibi ülkelerin kadın liderleri de yer aldı.

Adviye Bergemann, bugün içerisinde gerçekleşecek olan Eko Turizm panelinde de ülkemizdeki turizm sektörünü değerlendirerek diğer ülkeler için Türk turizminin güzel örnekler teşkil ettiğini anlatacak.

50’den fazla ülkenin devlet başkanı ve başbakan düzeyinde temsil edileceği World Economic Forum’da Türkiye’yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal temsil ediyor.