Çocuklarıyla Birlikte Karantinada Olan Çalışan Anneler Ne Yapmalı?

Koronavirüs Karantinası Sırasında Çalışan Anne Olmak

Çocuğunuzla birlikteyken evden çalışma sürecini yürütebilme düşüncesi sizleri korkutuyorsa, yalnız değilsiniz. Çocuklar günün her saatinde dikkat ve ilgi ister. Onların isteklerini karşılarken aynı anda video konferans görüşmelerine katılmak, durmak bilmeyen e-postalara cevap vermek ve elinizdeki işleri teslim tarihlerinden önce bitirmek oldukça zor olabilir.

Ne yazık ki, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsün (COVID-19) yayılması, bu durumu birçok ebeveyn için önemli bir gerçeklik haline getirdi. İşverenler çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirirken, okullar da bitiş süreci belli olmayacak şekilde eğitimlerine ara verdi. Ayrıca, koronavirüs olma ihtimaline sahip birçok kişiden kendilerini 14 gün boyunca karantinaya almaları istendi.

Bir yandan işinizi yapmaya devam ederken, diğer yandan ailenizle en az iki hafta boyunca evde olacaksınız. Paniğe kapılmaya gerek yok! Süreci en iyi şekilde yönetmenizi sağlayacak ipuçlarını sizler için derledik.

Zamanınızı Programlayın

Belirlenen “ofis” saatleri ile birlikte günlük işlerinizi programlayabilmeniz oldukça önemlidir. Gün içerisinde kaç saat çalışacaksınız? E-postalara ne zaman cevap vereceksiniz? Kızınız veya oğlunuz yan odada boyama yaparken işlerinizi nasıl bitireceksiniz?

Evden çalışmanın en önemli avantajlarından biri esnekliktir. Özellikle de, kendi işinizin patronunu sizseniz! Fakat bir işvereniniz varsa, telefon görüşmelerine ve video konferanslara günün hangi saatlerinde katılmanız gerekeceğine dair bir anlaşma yaptığınızdan emin olmalısınız. Koronavirüs gibi oldukça olağanüstü bir neden ile evden çalışmaya başladığınız göz önüne alındığında, bazı işverenler geleneksel olmayan programlara olan ihtiyacınızı anlayışla karşılayabilir.

Annelik ve İş Kadını Rollerinizi Ayırın

Anne ve iş kadını olarak rollerinizi ayrı tutmayı öğrenmezseniz, işlerinizin hiçbirine tam olarak konsantre olamazsınız. Zihinsel olarak evin geri kalan kısmından ayrılmak için kendinize bir ofis alanı kurun. Bu süreçte, çocuksuz bir bölgeye kesinlikle ihtiyacınız olacak.

Kapatılacak bir kapınız varsa bunun önemli bir lüks olduğunu unutmayın. Kapı, ev işlerinden ve çocuk gürültüsünden kopmanızı sağlayacaktır. Bir odayı ofise çevirmek her evde mümkün olmayabilir. Çalışma odanız yoksa ve sadece tek bir masayı çalışma alanınız olarak belirleyebiliyorsanız, bu alanda mümkün olduğunca işten kopmanızı engelleyecek bir düzen oluşturmaya çalışın.

Çocukları Eğlendirin

Çalışan anneler için oldukça basit bir kural mevcut: “Eğer onların zamanlarını kaliteli geçirmelerini sağlarsam, çalışmak için fazladan iki saatim olur.” Çocukların yaşı ne kadar büyürse büyüsün, bu kural hiç değişmiyor.

Çocuklarınızın oynarken mutlu olacağı birkaç havalı oyuncak belirleyin ve yalnızca “Annenin çalışma zamanı” sırasında bilgisayar oyunu oynamalarına ya da film izlemelerine izin verin. Çocuklarınızın dört gözle beklediği bir şey varsa, sizi rahatsız etme olasılıkları daha düşük olacaktır.

Bölünmelere Karşı Hazırlıklı Olun

Önemli bir telefondayken arkadan gelen bir ”Annnneee!” sesi ya da video konferans sırasında bir anda kamerada gözüken çocuk her çalışan annenin korkulu rüyası olabilir. Tedirgin bir şekilde çalışmak yerine bazı önlemler alabilirsiniz.

Sessizliğe ihtiyacınız olduğunda çocuğunuza bunu önceden söyleyebilirsiniz. Önceden söyleme şansınız yoksa, size bir şey söylemeye geldiğinde durumu anlayabilmesi adına kafanıza bir taç takabilir ya da görüşmede olduğunuzu belli edecek herhangi bir obje kullanabilirsiniz. Bu taktikler genellikle büyük çocuklarda daha etkili olmaktadır. Küçük yaştaki çocukların sessiz olmaları gerektiğini bilmeleri doğal olarak mümkün olmayacaktır. Eğer görüşme esnasında bebeğiniz huysuzlaşır ve ağlamaya başlarsa, aramayı sonlandırmaktan çekinmeyin ve görüşme saatini tekrardan planlayın.

Yardıma İhtiyacınız Olduğunda Söylemekten Çekinmeyin 

Ekstra yardıma ihtiyacınız olacağınız anlar elbette olacaktır. Siz bir robot değilsiniz. Aslına bakarsanız eğer yardım isteyeceğiniz kişi eşiniz ise bu bir yardımdan çok, sorumluluk paylaşımı olacaktır. Doğrusu da budur. Çocuk bakımı sadece annenin görevi değildir. Aynı görevleri babalar da üstlenebilir.

Çocuğunuzun ”Baba!” diyerek de yardım istemeyi öğrenmesi size ekstra çalışma ve dinlenme vakti kazandıracaktır. Bunun için hem babanın birtakım görevleri üstlenebilmesi hem de çocuğunuzun babasının kendisine bakabileceğini öğrenmesi gerekiyor.

 


 

Kaynak: Parents