Goldman Sachs: ”Yönetim Kurulunda Kadın Yoksa Şirketleri Halka Arz Etmeyeceğiz”

Sadece erkeklerden oluşan yönetim kurulu dönemi artık sona eriyor. Goldman Sachs, yönetim kurullarında özellikle kadın varlığına odaklanan bir çeşitlilik yoksa şirketlerin halka arz edilme süreçlerine eşlik etmeyeceğini duyurdu. 

Goldman Sachs Group CEO’su David Solomon, Davos’ta şirketiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Wall Street’teki halka arzların en büyük aracısı, yönetim kurulunda çeşitlilik yoksa artık ABD ve Avrupa’daki bir şirketi halka arz etmeyecek. Asya’nın henüz dahil edilmediği yeni karar ile ilgili Solomon, “1 Temmuz’dan itibaren ABD ve Avrupa’da, en az bir tane çeşitlilik sağlayacak yönetim kurulu üyesi olmadıkça ve bu çeşitlilik kadınlara odaklanmadıkça o şirketi halka arz etmeyeceğiz.” dedi.


Goldman Sachs, çokuluslu bir ABD yatırım bankasıdır. Kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık, finansal yönetim gibi konularda finansal servisler sunar. 1869 yılında kurulan şirketin merkezi New York’tadır.


 

Boston Üniversitesi Questrom İşletme Fakültesi’nde yönetim profesörü olan Fred Foulkes, “Bugünlerde büyük yatırımcıların aradığı şey bu” dedi. “Yönetim kurulunda sadece beyaz erkekler varsa, bu büyük bir negatifliktir.”

Goldman Sachs, “çeşitliliğin” dünyanın farklı yerlerinde farklı anlamları olduğunu kabul etti – özellikle Asya dahil olmak üzere birçok yerde ırksal dinamiklerin farklılaştığını ve cinsiyet eşitsizliklerinin daha belirgin olabileceğinin altını çizdi. Şirket, yönetim kurulunda çeşitlilik görevini ilerleyen günlerde ABD ve Avrupa’nın ötesine genişletmeyi planlıyor.

Yönetim kurullarındaki çeşitlilik adına ortaya çıkan rakamlar oldukça çarpıcı. 2014’ten 2018’e kadar değerine göre sıralanan ilk 25 halka arz arasında, 10 şirketin kadın yöneticisi bulunmuyor. Goldman Sachs, WeWork şirketinin geçen yıl gerçekleşen halka arz sürecinde, tamamen erkeklerden oluşan yönetim kurulunu ilk izahnamede eleştirerek bir kadın yönetim kurulu üyesi atanmasını sağladı.

Kaynak: Bloomberg