”Hayatı Aydınlatan Kadınlar”

”Kadınlar her işin üstesinden gelir, elinin değdiği her yeri güzelleştirir. Işık olur ve hayatın her alanını aydınlatır.” mottosuyla ”Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesini hayata geçiren Günsan Elektrik, erkek egemen elektrik sektöründe kadınlara yeni çalışma alanları yaratmayı hedefliyor.

Günsan Elektrik, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü–İŞKUR Sancaktepe Hizmet Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilen “Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesi ilk mezunlarını verdi.

Fotoğraf: Dünya Gazetesi

Erkeklerin çalışma alanı olarak görülen elektrik sektöründe kadınların da var olabileceklerini gösteren proje kapsamında, iş arayan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kadınlara elektrik sektöründe iş fırsatları yaratılması hedefleniyor. İş dünyasında, kadınların erkekler ile eşit hak ve fırsatlara sahip olmaları fikrinden projeye yaşları 20-45 arasında değişen, iş arayan ve çalışmak isteyen kadınlar başvurdu. Kadın usta adayları, gördükleri temel ve uygulamalı eğitimlerin ardından Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. Eğitimin bitmesinin ardından, kadınlar elektrik ustası olarak Günsan bünyesinde ya da kendi işyerini açarak çalışmaya başladı.

Kendi imkanlarıyla 8 yıl önce Üsküdar’da elektrik dükkanı açan Hanife Kaymaz, projeye başvurmak isteyen kadın usta adayları için yüreklendirici bir sembol oldu.