Dr. Burçin Mutlu Pakdil: Galaksi Kâşifi Zeki ve Başarılı Bir Kadın

Dünyaca ünlü bir başarıyla sahip olmak ve uzay bilimleri alanında yeni bilgiler keşfetmiş olmak elbette birçok kişinin isteyebileceği şeyler olsa gerek. Tüm bunlara sahip olan biri var! Kendi adının verildiği bir galaksi kaşifi, tam da bizim bulunduğumuz topraklardan çıkmış başarılı ve genç bir kadın. Tüm kadınlara ilham veren, başarısıyla dünyaca tanınan ve bu şekilde de insanların kalbinde taht kuran bir kadın olan astrofizikçi Dr. Burçin Mutlu Pakdil’i bu yazımızda keşfediyoruz.

Galaksi Kâşifi: Burçin Mutlu Pakdil

Zengin eğitim ve öğretim hayatına sahip olan Dr. Burçin Mutlu Pakdil Türkiye’nin ve Amerika’nın gözde okullarında eğitim almış ve hala da almaya devam eden astrofizikçi bir kadın. Türkiye sınırları içinde doğan bu genç kadın, öncelikle Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni bitirmiş. Daha sonrasında yolculuğu İstanbul’dan Ankara’ya uzanmış ve Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünde eğitim görmüş. 2009 yılında buradan mezun olduktan hemen sonra Texas Tech Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış. Hemen ardından ise Minnesota Üniversitesi’nden Astrofizik üzerine yaptığı çalışmalardan doktora eğitimini tamamlamış ve doktor unvanını almıştır. Ağustos 2017’de Arizona Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak araştırmalarına devam etmiştir. Şu anda ise Chicago Üniversitesi’nde NSF ve KICP Fellow olarak galaksiler, galaksilerin evrimi ve aykırı galaksiler üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Zengin bir eğitim hayatına sahip olan Dr. Pakdil kadınlara bu anlamda fazlasıyla da ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. 

Onun Galaksisi Var!

Eğitiminin büyük çoğunluğunu Amerika’da tamamlayan Dr. Pakdil’i dünyaca tanınır hale getiren çok önemli bir başarısı bulunmakta. Kendisinin uzun çalışmalar sonucunda keşfettiği ve tüm araştırmalarca da kanıtlanan bir galaksisi buluyor. Dr. Pakdil’in keşfettiği galaksi üzerine çalışmaları 2017 yılında Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlandı. Bu keşif daha önce bilinen galaksi teorilerine ve yürütülen tahminlere adeta meydan okumakta ve ilk olma özelliğini de taşımakta. Bu alandaki literatürde bilinen türde ilk defa eliptik bir galaksinin iki halka yapısına sahip olduğu da kanıtlanmış oldu. 

Dr. Pakdil’in keşfettiği Hoag tipi galaksi içerdiği yaşlı ve genç yıldızlar sayesinde halkalı bir görünüme sahiptir. Bu türden galaksiler, daha önce gözlemlenen tüm galaksilerin sayısından oldukça azdır. Çift halkalı yapıya sahip olması nedeniyle de nadir bulunan bir galaksi türü özelliğini taşımaktadır. PGC 100719 katalog numarasıyla kayıtlara geçen bu halkalı galaksi keşfi popüler medya ve popüler bilim alanında “Burçin Galaksisi” olarak adlandırılıyor. Dünyadan 359 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksinin adını bir kadının taşıması oldukça heyecan verici. Dünyada ve Türkiye’de böylesine ses getiren bir keşfin sahibin kadın olması da ayrıca önemli bir konu. 

O Dünyanın En Başarılı Kadınların Biri 

Keşfettiği galaksi sonrasında Dr. Pakdil’in çalışmaları ve başarıları hızla devam etmiştir. Dünya ve Türkiye çapında birçok ödüle ve önemli platforma layık görülen bu başarılı kadın dünyanın en önemli 10 bilim kadınları arasında da gösteriliyor. 2016 yılında Dr. Nancy “Rusty” Barceló Bursuna hak kazanan Dr. Pakdil, 2017 yılında Amerikan Fizik Topluluğu Ayın Kadın Fizikçisi ödülünü, yine 2017 yılında Linda Larson Yılın Kadını ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2018 yılında dünyanın en başarılı gençleri arasına girerek TED Fellow ve bunu izleyen yıllar içerisinde de 2020 yılında TED Senior Fellow unvanını almıştır. Bunca başarının yanında galaksilerin yapılarını inceleyerek şimdiki hale nasıl geldiğini açıklamaya çalışan araştırmaları ile de popüler bilimin gözdesi olmaya devam ediyor. Son olarak ise Teksas’ta bulunan Dallas North Park Center’da ise 10 önemli bilim kadının heykeli arasında Dr. Pakdil’in de heykeli buluyor. Böylesine büyük bir başarının yankısı şu an ülkemizde de etkisini göstermiş durumda. Bilim dünyasında kadın araştırmacıların böylesine anlamlı ödüllerle desteklenmesi ve dünya basınında yer almalarını sağlamaları oldukça kıymetli. Çünkü kadınların her alanda yaşadıkları eşitsizlikler göz önüne alındığında bu gibi başarıların desteklenmesi ve diğer kadınlara ilham olunmasının sağlanması fazlasıyla önemli. 

Dr. Burçin Mutlu Pakdil Türkiye toprakları üzerinden çıkan oldukça da önemli bilim kadınlarından bir tanesi. Çalıştığı alanın kadınlar açısından uygun görülmediğini belirten Dr. Pakdil “Yolculuk kolay olmayabilir ancak tutkunuzu takip etmelisiniz.” cümlesiyle de bu alanda ilerlemek isteyen ve çeşitli baskılara maruz kalan tüm kadınlara ışık olmaya devam ediyor. Umuyoruz ki bilim alanında kadınların yeri fazlalaşsın ve çeşitli destekler ile kadınların önü açılsın ve toplumun her alanında kadınların varlığı eşit şekilde sağlansın. Sağlansın ki Dr. Burçin Mutlu Pakdil gibi bilim kadınları diğer genç kadınlara ışık ve ilham olmaya devam etsin. 

YARARLANILAN KAYNAKLAR 

https://storia.me/tr/galaksi-kasifi-burcin-mutlu-pakdil-ile-tanisin-3fnrwj/s

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bur%C3%A7in_Mutlu_Pakdil

https://www.burcinmutlupakdil.net/

https://www.nationalgeographic.com/science/2018/11/meet-woman-discovered-new-type-galaxy-burcin-mutlu-pakdil-astrophysics/

https://www.webtekno.com/astrofizikci-burcin-mutlu-pakdil-heykeli-dunyanin-en-onemli-10-kadin-bilim-insani-h99283.html