Kamala Harris: ABD Siyasetinde Yükselen Bir Kadın

Amerika’da Kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçimleri ve bunla ilgili birçok gelişme hepimizin özellikle son dönemlerde odağında bulunuyor. Bu gelişmelerden en sıcağı ise Trump’ın en büyük rakibi olarak görülen Joe Biden’ın Kaliforniya Senatörü Kamala Harris’i başkan yardımcılığına aday göstermesi. Kamala Harris, 2019 yılının sonlarında Donald Trump’ın karşısına çıkmış ancak Joe Biden lehine yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı. Bu noktada Joe Biden’ın Harris’i başkan yardımcılığına aday göstermesi büyük bir önem taşıyor çünkü Kamala Harris’in diğer başkan yardımcı adaylarından bir farkı var: Joe Biden’ın başkan olması durumunda Harris ise ilk kadın ve ilk siyahi başkan yardımcısı olacak. Gelin hep beraber bu yazımızda bu ilginç ismi yakından tanıyalım!

Kamala Harris Kimdir? 

Kamala Harris, Jamaikalı bir baba ve Hintli bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Shyamala Gopalan, 1960 yılında California Üniversitesi’nde endokrinoloji alanında doktora yapmak için Hindistan’dan Amerika’ya, babası Donald Harris ise California Üniversitesi’ne gitmek için 1961’de Jamaika’dan Amerika’ya göç etti. Her iki ebeveyni de Yurttaşlık Hakları Hareketi’ne aktif olarak katılan isimlerdi ve Kamala Harris bu konuda ailesine olan minnetini Haziran ayındaki Instagram gönderisinde şu sözlerle belirtmişti: “Adalet için savaşırken sokaklara dökülen insanlar sayesinde bulunduğum yerdeyim. Birleşik Devletler Senatosuna giren ikinci Siyahi kadın olmam için bana yolu açtılar.”

Ebeveynleri kendisi yedi yaşındayken boşanan Harris, on iki yaşındayken annesi ve kız kardeşi ile Quebec, Kanada’ya taşınmıştır. Quebec’te geçirdiği süre boyunca biraz Fransızca konuşmayı öğrenmiştir. Bu süre zarfında da çocukluğunda mahalle çocuklarının çimlerde oynamasına izin vermeyen bir bina sahibine karşı bir protesto düzenleyerek gelişen siyasi içgüdülerini göstermiştir.

Liseyi Westmount Lisesi’nde, üniversiteyi ise ilk başta Howard Üniversitesi, daha sonra da California Üniversitesi’nde okuyan Harris, 1989 yılında yine aynı üniversiteden Hastings Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 

Kamala Harris’in özel hayatına baktığımızda ise, Douglas Emhoff ile tanışıklığından sonra altı yıl önce Santa Barbara Adliyesi’nde evlendiklerini söyleyebiliriz. Douglas Emhoff da 55 yaşında ve tıpkı Kamala Harris gibi o da bir avukat. Eğlence sektörü üzerine uzmanlaşmış olan Emhoff’un önceki evliliğinden de iki çocuğu bulunmakta. Douglas Emhoff, eşinin siyasi kariyeri boyunca onu desteklemeye devam ediyor ve Beyaz Saray yolunda kendisini teşvik ediyor.

Dünya ve Türkiye Basınında Kamala Harris 

Joe Biden’ın kararından sonra Kamala Harris’e artan ilginin yankılarını Google Trendler’de de görmek oldukça mümkündür. Birçok konudan ilk olma özelliği taşıyacak olan Kamala Harris’in adaylığı üzerine dünya ve Türkiye basınında da birçok haber yer almakta ve yakın çevresi bu başarılı kadına methiyeler düzmektedir. Gelin hep beraber bu güçlü ve başarılı kadın adına kamuoyuna yansıyan haberleri inceleyelim:

“Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda Kaliforniya’yı temsil eden ilk Siyah ve Hintli Amerikalı kadın olan Kamala Harris, ülkesine inanarak büyüdü. Bu inancın tüm Amerikalılara verilmesi için ise savaştı ve savaşmaya halen devam ediyor.” (Joe Biden, https://joebiden.com/) 

“Kaliforniya’nın ilk siyahi senatörü olan Kamala Harris, aynı zamanda ilk Hint kökenli ABD senatörü. 2020 Demokrat Başkan Adaylığı ön seçiminde aday adayı olan Kamala Harris, her ne kadar yarışın ilk aylarında anketlerde ilk sıralarda yer alsa ve yapılan münazaralarda etkin bir performans sergilese de, birçok kritik konuda net bir duruş sergileyememesi, merkez ve sol arasında kendini konumlandıramaması ve beklenenin aksine siyah, seçmen desteğini yükseltememesi nedenleri ile oy verme süreci başlamadan bağış konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek yarıştan çekilmişti.” (daktilo1984)

“Jamaika ve Hindistan kökenlerine sahip 55 yaşındaki Kamala Harris, Başkan Donald Trump tarafından atanan yetkililere yönelik sert eleştirileri nedeniyle liberal aktivistler arasında oldukça popüler, eski Kaliforniya eyalet başsavcısı. Dahası, Donald Trump’ın göçmenlik politikalarını ilk eleştiren siyasetçilerden olan Harris, ülkeye kaçak giren ve Hayalperestler olarak bilinen bir grup olan göçmenleri sınır dışı edilmekten korumak için birçok yola başvurmuştur.” (Aljazeera)

Kamala Harris’in Adaylık Geçmişinden Önceki Faaliyetleri  

Ülkesinde bulunan, özellikle de azınlıkta olan birçok kesim için umut vaat eden Harris’in demokrat ve çoğulcu kimliğini bir kez daha ortaya koyar nitelikteki icraatleri Business Insider tarafından derlenmiş. İşte onlardan bazıları…

Eğitim

  • Okul öncesi eğitim programlarının genişletilmesi ile ülke ve dünya çapında kaliteli ve ücretsiz kreş eğitiminin yaygınlaşmasını desteklemektedir.
  • İlk büyük kanun teklifinde, öğretmen maaşlarında önemli ölçüde iyileştirme yapılmasını konu almıştır. Bu plan 10 yıl içinde 300 milyar dolarlık bir değere sahip olacaktır.

Göçmen Hakları

  • Trump’ın desteklediği ‘Meksika Duvarı’na, Harris “Kibir Duvarı” adını vermekte ve bu projeye tamamen karşı çıkmaktadır.
  • Harris; Başkan Obama döneminde çıkarılmış ve, ABD’ye yasadışı yollardan gelen çocukları koruyan DACA programını desteklemektedir.

Kürtaj ve LGBTQ

  • Harris kürtaj hakkını güçlü bir biçimde savunan isimlerdendir ve 20 haftalık hamileliğinden sonra Senato’da kürtajı yasaklayan bir yasa tasarısına karşı oy kullanmıştır.
  • Eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasını savunmaya ek olarak Harris, kendisi Kaliforniya eyalet başsavcısı iken çıkan ve eşcinsel evlilik lehine olan yasaya karşı olduğunu belirtmiştir. 

Güncel olarak da kampanya çalışmalarına devam eden Harris, bu hafta itibariyle Mart ayından beri geri Covid-19 salgını sebebiyle geri dönemediği California eyaletine geri dönerek, Amerika Birleşik Devletleri’nin yoğunlukla batı bölgesini kaplayan yangınların takibi için California valisi Gavin Newsom ve acil durum yetkilileri ile buluştu. Hemen ardından geçtiği Philadelphia’da ise siyahi ve Latin kökenli seçmenler için salgın dönemi ile birlikte maruz kaldıkları eşitsizliklerin çok daha arttığını savunan Harris, konuyla alakalı Donald Trump’ı sorumlu tutan söylemlerde bulundu

Bu gibi bilgilerin ışığında “Kamala Harris Kendisinden Beklenildiği Kadar Fark Yaratacak mı?” sorusunun cevabı elbette ki belirsiz. Işığı parlak olan bu siyasetçinin arenada olması öncelikle kadınlar ve ülke azınlıkları için önemli. Ancak kendisi hem toplumsal cinsiyet politikaları hem de azınlık kesimler için şu anda umulduğu kadar bir etki yaratamamış görünüyor. Bunlara ek olarak kendisinin sağlık sigortası hakkında kesin bir görüş ifade etmeyişi de belli kesimler tarafından onaylanmamakta. Gelgelelim bu ve bunun gibi sorunların çözüme kavuşup kavuşmayacağı, ya da başka sorunlar çıkıp çıkmayacağı gibi konuların cevabı ancak zaman ile anlaşılabilecek. Yine de, Trump’ın kendisine yaptığı “en kaba senatör” eleştirisine dayanarak Harris şimdiden iddialı bir isim olduğunu ilk günden kanıtlamış gibi görünüyor. 

KAYNAKÇA

Google Trendler, Aljazeera, daktilo1984, Business Insider

https://trends.google.com/trends/explore?date=now%201-d&q=Kamala%20Harris

https://www.aljazeera.com/news/2020/07/kamala-harris-200729165816411.html

https://daktilo1984.com/forum/joe-biden-kimi-baskan-yardimcisi-sececek/

https://www.businessinsider.com/who-is-kamala-harris-bio-age-family-key-positions-2019-3