Cildiniz Kuru Mu? İşte Çözümü…

Mevsim kış. Güneşin hakim olduğu sıcak yaz ve kısmen ılık geçen sonbaharın ardından önce nemini sonra da parlaklığını kaybeden cildimiz adeta  kuru bir yaprak gibi dökülüyor. Cildimizin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktör. Cildin doğal nemlendiricileri ise hylüronik asid, seramidler gibi deri hücrelerinde bulunan maddeler. Yaşla birlikte bu maddelerin ciltteki miktarı da azalıyor. Tabii doğal nem faktörü, hücrelerin içinde bulunduğu üretim ihtiyacına göre değişen bir faktör. Kuru iklim ve kış ayları gibi ortam nemi azaldığında doğal nem faktörü üretimi artıyor. Birçok kişinin özellikle kış aylarında ellerinde kuruma, kızarma ve çatlak oluşmasının nedenlerinden biri de doğal nemin yeteri kadar hızla artamaması. Ancak alınacak önlemlerle kış mevsiminin olası etkilerini en aza indirmek mümkün.

Uzmanlara göre en sık kol ve bacaklarımızda görülen kuruluk gövdemizin her yerinde oluşabilir. Kış aylarında şiddetin artması sıklıkla kuruluğa eşlik eden başka problemleri de beraberinde getirebileceği unutulmamalı…

Tek suçlu soğuk havalar değil

Cilt kuruluğunda tek suçlu kuru hava değil şüphesiz. Yaş ilerledikçe su tutma kapasitesi azalan deri, çevresel nem oranının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına neden olarak kuruluk problemini ortaya çıkarabiliyor ya da şiddetini artırabiliyor. Kuruluk en sık kol ve bacaklarımızda görülmekle beraber gövdemizin her yerinde oluşabilmekte. Kış aylarında şiddetin artması sıklıkla kuruluğa eşlik eden başka problemleri de beraberinde getirebileceği unutulmamalı.

Cildi nemlendirmek önemli

Soğuk havanın neden olduğu kuruluğu önlemenin en önemli kuralı şüphesiz ki cildi nemlendirmek. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışıyor. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturup derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engelliyor. Bu tür nemlendiriciler arasında vazelin, lanolin gibi yağlar bulunmakta. Bunlar etkili nemlendiriciler olmalarına karşın sürülmeleri oldukça zor. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlıyorlar. Bunlara örnek gliserin ve bitkisel yağlar verilebilir.

Cilt bakımında pahalı ürünler, iyi ürün demek değildir. Cilt bakımında ürün seçerken PH’ının deri PH’ına yakın olmasına, renksiz ve kokusuz olmasına (parfümsüz), kolay sürülebilmesine, katkı maddesi (paraben, fragnencea gibi) içermemesine dikkat edilmeli. Kuru ciltlerde krem, yağlı ciltlerde su bazlı losyon formülasyonları tercih edilmeli. Alerjik cilde sahip olanlar mutlaka doktor tavsiyesi ile ürün almalı.

Cilt kuruluğunu nasıl önleyebiliriz?

Soğuk havalarda temel cilt bakımımızda bazı değişiklikler yapmalı ve cilt kuruluğuna yol açmamak için şunlara dikkat etmeliyiz:

 • Sıcak su, cilt kuruluğunu artıran en önemli faktörlere biridir. Sıcak su ile yıkanmayın.
 • Yıkanırken kurutmayan sabunlar, yağ içeren şampuanlar kullanın.
 • Her banyo sonrası özellikle cildiniz çok kurumadan etkin vücut nemlendiricilerini tercih edin.
 • El ve yüzünüz için günlük temizliğinizi ılık su ile yapın.
 • Her el yıkamanın ardından mutlaka bariyer özelliğinde nemlendiriciler kullanın.
 • Cilt temizliğinde PH’ı deri PH’ına yakın ürünler tercih edin.
 • Yaşadığınız ortamlarda nem oranını artıracak önlemler alın.
 • Biotin, çinko, folik asit, omega -3 yağ asitlerinden zengin beslenin.
 • Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucularını uygulayın. Aşırı güneşte kalma durumunda ise uygun nemlendiricileri kullanın.
 • Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanın.
 • Giysilerinizde yün veya sentetik ürünler yerine pamuklu olanları tercih edin.
 • Bol su için.

Cilt için en önemli vitaminler en çok hangi besinlerde var?

A vitamini: Ispanak, pazı, mercimek, pırasa, brokoli, havuç

C vitamini: Kivi, portakal, greyfurt, karnabahar, brokoli

E vitamini: Ispanak, fındık, badem, yeşil zeytin, kekik, kuru kayısı, brokoli

*Değerli bilgileri için Anadolu Sağlık Merkezine teşekkürlerimizle…