Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

 

Havalar ısınmışken ve yaz kendini yavaş yavaş gösteriyorken güneş kremlerinden bahsedelim mi bu hafta? Aslında güneş kremleri yazın aklımıza geliyor olsa da doğru olan yaz kış güneş kremi kullanmak. Özellikle beyaz tenliler, çocuklar, yaşlılar, alerjik ya da hassas ciltler yüzlerini yaz kış, kollarını ve vücudun açıkta kalan bölümlerini ise yazın mutlaka güneşten korumalılar.

Peki hangi güneş koruyucuyu seçmeli? Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF korumaları güneşin yaydığı zararlı etkilerin kaç kez filtrelendiğini ifade eder. Yani kremin üzerinde SPF30 yazıyorsa 30 kat güneşin etkilerinden korumuş olur ve daha uzun güneş banyosu yapmanıza yardım eder.

İlk kez güneşe çıkacaklar esmerde olsalar en az 30 koruma faktörlü ürünler ile başlayarak, güneş gördükçe koruma faktörünü azaltabilirler. Çabuk yanmak için korumasız krem kullanmaktan mutlaka kaçınmalı, altına mutlaka koruyucu uygulayıp üzerine yağ kullanmalısınız.

Bir diğer husus da yüze ve göze ayrı ürünler kullanmak gerekliliği. Çünkü vücut ürünlerinin kıvamları daha yoğun olduğu için yüz bölgesine ağır gelebilir ve yağ butoncukları oluşturabilir.

Güneş banyonuzu tamamladıktan sonra yatıştırıcı after sun kullanmayı ihmal etmeyin. Bu hem bronzluğunuzun kalıcı olmasını sağlayacaktır, hemde güneş banyosu sonrası cildinize ferahlık verecektir.

24