En Güvenilir Cilt Gençleştirme Tedavisi: PRP

Kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde kullanılan PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılır. ”Platelet Rich Plasma” (PRP), platelet/trombosit hücrelerinden elde edilen zengin kan demektir.

PRP, hem yıllara meydan okuyan genç bir cilde sahip olmak isteyen hem de ameliyat olmaktan çekinen kişilerin tercih ettiği yöntemlerin başında geliyor. Dr. Murat Gürel, PRP tekniği ile ilgili merak edilenleri sizler için anlattı.

Dr. Gürel, “PRP, göz çevresindeki kırışıklıklar, yanaklar ve orta yüz bölgesi, boyun, göğüs ve dekolte, el ve kollar üzerine uygulanabiliyor. Hatta PRP saç tedavisi içinde faydalı bir yöntem olarak kafa derisi üzerinde saçların tekrar büyümesinde olanak sağlayanda bir yol. Özellikle cilt gençleştirme ve yaşlanma belirtilerine önlem alma için son derece etkili bir yöntemdir.” derken, yapılan işlemi “PRP yönteminde hastadan 8- 20 cc kan alınarak santrifüj ediliyor. PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte ediliyor.” sözleriyle detaylandırıyor.

Hedef dokunun onarımının hızlı şekilde gerçekleştirilmesini hedefleyen PRP uygulaması ile ilgili bilgileri şu sözlerle vermeye devam ediyor; ”Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmek. Böylece hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2-4 kat fazla.”

PRP uygulaması yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar saçlı deri gibi cilt yenilenmesini gerektiren tüm alanlarda kullanılabiliyor. Ayrıca, gözaltı morluklarında ve leke tedavisinde oldukça iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Sağlıklı bir parlaklık veriyor

PRP, derin kırışıklıklar için otolog trombin ile bileşiminden sonra bir jel haline dönüşür. Bu jel yoğun doku onarımı sürecini başlatarak hacim kayıplarını giderecek bir etki gösterir. PRP Jel sadece hacim kazandırıcı bir dolgu olarak etki göstermediği gibi, aynı zamanda enjeksiyonun yapıldığı yeri çevreleyen dokunun aynısı olan yeni bir dokunun oluşumunu başlatıyor. Bu dolgu materyali kişinin kendisine ait olduğu için herhangi bir alerjik etkisi yok.

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkıyor. Sonrasında, bu parlak görünümde gerileme olsa bile üç veya dört uygulamadan sonra (yani bir kür uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki görülmeye başlanıyor. Nihai bir sonuç elde etmek için üç hafta aralıklarla en az üç enjeksiyon yapmak gerekiyor. Daha sonra, her 6-12 ayda bir uygulama yapılması sonuçların korunmasına olanak veriyor.

Peki PRP uygulaması niye çok tercih ediliyor? Çünkü birçok beklentiyi karşılayacak özelliklere sahip. Uzun etkili, deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırıyor, kolay ve güvenli biçimde uygulanıyor, sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekliyor, kırışıklıkları ve çizgileri deriyi doldurarak değil gençleştirerek gideriyor.