Estetik Olmadan Önce!

estetik ameliyatı öncesi

Estettik yaptırma kararı ciddi bir karar. Doktor seçimi de cabası. Karar verdiniz, doktorunuzu buldunuz diyelim. Peki ya yaşanan kaygı? Önüne geçilmesi imkansız merak, sonrasında nasıl olacağınız düşüncesi. Kafada deli sorular… Estetik olmadan evvel doktorunuza sormanız gereken konuları Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur anlatıyor.

Başarılı bir estetik operasyonun, hastayla yapılan bire bir istişare ile başladığını söyleyen Cihantimur, “Tecrübelerime göre hastanın ve doktorunun birbirlerine bol bol soru sorması gerekir. Bu çok önemlidir zira, doktorunuzun ne kadar güvenilir, yetenekli ve konusuna hakim olduğunu ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca bu sorularla hasta tam olarak ne yapılacağını kavrar ve doktor da hastanın ne istediğini net bir şekilde anlayacaktır” açıklamasında bulundu ve hastanın sorması gerektiği o 3 soruyu açıkladı.

Bu operasyonu sıkça yapıyor musunuz?

Her cerrahın el becerisi birbirinden farklılık gösterdiğini söyleyen Bülent Cihantimur, ”Hastanın mutlaka istediği bu cerrahi operasyon için doktorunun ne sıklıkla ameliyat yaptığını öğrenmesi iyi olacaktır. Doktorunuzun pratik edindiği bir operasyon olması ve bu dalda güncel teknik ve donanıma sahip olması, cerrahinin etkili bir geri dönüş alınmasına fayda sağlar. Ayrıca hastalar ön görüşme esnasında doktorlarının daha önceden yaptıkları operasyon sonuçlarını görmeleri, öncesi ve sonrası fotoğrafları incelemeleri son derece önemlidir” dedi.

Anestezi yöntemim ne olacak ve kim uygulayacak?

İkinci önemli sorunun anestezi yönteminin şekli ve kimin uygulayacağı olduğunu açıklayan Cihantimur, şu ayrıntılara değindi: “Anestezi seçeneklerini doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Bu konuda doktorunuza güvenmenizi tavsiye ederim çünkü operasyonun güvenli ve sorunsuz geçmesi için doktorunuz size en uygun seçeneği söyleyecektir. Bazı operasyonlara lokal, bazısında genel anestezi yapılabilir ve mutlaka anestezi ve reanimasyon uzmanı tarafından yapılmalıdır. “

İyileşme sürecim nasıl geçecek?

Estetik operasyon öncesi sorulması gereken sorular arasında en önemlisi ise, iyileşme süreciyle alakalı sorular olduğunu vurgulayan uzman hekim, “ Cerrahi bir estetik operasyon geçirecekseniz, illa ki iyileşme süreçlerini, neler yaşayacağınızı, pansuman ve diğer elzem konuları danışmanız gerekir. İyileşme sürecinde bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınızı ve ya ailenizi zor durumda bırakmamak için, sizi nasıl bir sürecin beklediğinden emin olmalısınız. Kaç günde toparlanacağınız, alınması gereken dikişler varsa, ne zaman alınacağı, ne zaman spora başlayabileceğiniz de yine önemli sorular arasında yer alıyor” dedi.