Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

 

Makyaj yapılmaya başlanılan yaş cilt bakımına başlanılan yaştır aslında. 30’lu yaşlara kadar cilt bakımı için temizleyici, tonik, nemlendirici ve göz nemlendirici yeterli gelirken 30’lu yaşlarda artık ince çizgilerin oluşmasını geciktiren ürünlere geçilmelidir. 40 yaş sonrası ise toparlayıcı ürünlerle cilt bakım rutini tamamlanmalıdır.

Cilt bakımında yanlış bilinen konulardan biri nemlendiricinin cildi yağlandırdığının düşünülmesidir. Her cildin ihtiyacı farklıdır, yağlı ciltlerde cildin suya ihtiyacı varken, kuru ciltlerde ihtiyaç yağdır. Nemlendiriciler de su bazlı ya da yağ bazlı seçenekleri ile cildin ihtiyacına yönelik çözümler sunar. Su bazlı yağsız bir nemlendirici yağlı ciltlerin su ihtiyacını giderirken, yağ bazlı nemlendiriciler ise kuru ciltlerin ihtiyacını gidermek için tasarlanmış ürünlerdir.

Diğer bir deyişle cildim yağlı nemlendirici kullanmayayım, derseniz yanlış bir yaklaşım olur ve ilerleyen dönemlerde cildin daha hızlı yaşlanmasına sebep olabilirsiniz. Cildiniz yağlı bile olsa yağsız bir nemlendirici tercih edilmelidir ki cilt susuz kalmasın.

Makyaj Mutlaka Temizlenmeli!

Cilt bakımında en önemli konulardan biri makyajın temizlenmesidir. Makyajı temizlemeden uykuya geçmeniz gözeneklerin tıkanmasına ve cilt yaşlanmasının hızlanmasına sebep olursunuz.

Özetle en basit şekilde günlük temizliğin yapılması ve hem yüz hem göz nemlendirmesi sağlıklı bir cilde sahip olmanın en temel kurallarıdır. Haftada 1 kez yapılacak peeling işlemiyle de bütün ölü hücrelerin ve siyah noktaların temizlenmesi hedeflenir. Ancak unutmamak gerekir ki sabırla bu rutini devam ettirip hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde cildiniz sağlıkla ışıldayacaktır.

Bütün bunların yanında bol su içmenin ve sigaradan uzak durmanın önemini hatırlatmakta da fayda var tabii ki. Hele soğukların iyice kendini gösterdiği bu havalarda cildimizin kurumasını engellemek için bol su tüketmeyi ihmal etmeyin derim…